İçeriğe geç

Türkiye’de Kontak Doğaçlama

Ülkemizde de ÇATI- Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği ve Transit Festival aracılığı ile bu alanın öncü isimleri; Nancy Stark Smith, Dany Lepkoff, Kirstie Simson, Claire Filmon, Kurt Koegel, Angelika Doniy gibi eğitmenler çalışmalar yönetmiş ve  bu dansın Türkiye’de yer alması için tohumlar atmışlardır.

Yanael Plumet ve Talin Büyükkürkciyan’ın başlattığı Transit Festival’in koordinatörlüğünü de yürütmüş olan Defne Erdur2006 yılından beri sistematik olarak Kontak Doğaçlama’nın Türkiye’de yaygınlaşması için çalışmaktadır. Farklı şehir ve mekanlarda atölyeler düzenlemenin yanısıra ağırlıklı olarak İstanbul’da ÇATI, MSGSÜ Devlet Konservatuvarı, Girne Amerikan Universitesi-Dance Academy’de, Dancentrum, Atölye gibi farklı mekanlarda ders ve atölyeler veren Erdur, ÇATI’da Ömer Uysal ve Erdem Gündüz ile işbirliği içerisinde çalışmış ve jamler organize etmiştir. Yıllar içerisinde bu dans formu, Türkiye’de gelişmek ve yaygınlaşmak adına, yeni ekiplerle buluşmuştur.

2013 yılında, ülkemizde Kontak Doğaçlama alanında eğitimin gelişebilmesi, ileri seviye CI dansçılarının yetişmesi, literatürün Türkçeleşmesi ve paylaşımların artması adına ci-turkey.org  Erdur ve Veysel Özdemir tarafından kurulmuştur. Fahri Akdemir, Nilay Arıöz, Esra Yurttut, Zeki Engin Çolak ve Dicle Doğan ise çekirdek ekibe bir süre dahil olmuş ve araştırma çalışmaları sürdürmüşlerdir. Daha sonra ekip Dilek Üstünalan, Fahri Ayberk Bağcı, Hazal Kaya, Hakan Demirtürk ve Yağmur Kutlar tarafından yenilenmiştir.

Kontak Doğaçlama Türkiye, şu anda hızla ve hevesle büyüyen geniş bir topluluk içinde ve sayesinde gelişmektedir.  ci-turkey bugün çekirdek ekibi ile, kontak doğaçlama lab ekipleriyle, atölye katılımcılarıyla düzenli olarak buluşmakta, çalışmakta ve eğitsel paylaşımlar gerçekleştirmektedir. Güncel etkinlikleri buradan ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Türkiye’deki gelişimine dair daha kapsamlı bilgiler için Kontak Doğaçlama’nın Türkiye’deki Gelişimi başlıklı dökümana göz atabilirsiniz.  

Bu alana destek vermek, Kontak Doğaçlama’ya katılmak isteyen herkes bu ekibe davetlidir.