İçeriğe geç

Kontak Doğaçlama Kampına Dair Notlar / Vadi Manasır (23-26 Eylül 2021)

Uzun bir aradan sonra Vadi Manasır’ın açtığı alanda Kontak Doğaçlama Kampımızı gerçekleştirdik. Kontak Doğaçlama Türkiye Ekibinden Dilek ve Yağmur’un kolaylaştırıcılığında Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden 15 kişi birlikte dolu dolu 3 gün geçirdik. 

Pandemi öncesinde atölye formatında gerçekleşen çalışmaları ilk kez bir kamp formatında sunmak bizler için de güzel bir deneyim oldu. 

Sabahları erken bir çalışma ile güne hareket ederek, esneyerek ve bedenlerimizi uyandırarak başladık. Lezzetli ve yerel ürünlerle sohbetli kahvaltının ardına öğlen saatlerine dek ikinci bir çalışma gerçekleştirdik. Öğlen aralarında grubun ihtiyacı ve önerileri doğrultusunda çalışma ve araştırma alanı açıldı. Dileyen zeytin ağaçları altında dinlenirken, dileyen de verandada sohbetteydi. Akşamüstü çalışmasını, gün içinde yaptığımız çalışmaları bütünleyecek şekilde eşli araştırmalar, hem de destekleyecek teknik egzersizlerle tamamladık. Akşam yemeklerimizi Eski Orhanlı Köyü sakinlerinden Derya ve Burak’ın keyifle yapıyor ve sunuyordu. Her akşam yemekler masaya dizilip biz de yemek alanına geçince sunum başlıyordu. Yerel ve atalık tohumlarla üretilen her bir malzemeyi, Derya ve Burak hikayesiyle birlikte anlatıyor ve biz de birlikte afiyetle yiyorduk. 

Akşam yemeklerinden sonra gün içinde çalıştıklarımızı pratik edebileceğimiz “Jam” alanını birlikte açtık. İki akşam da farklı önerilerle jam alanı oldukça hareketli ve keyifli oldu. 

İlk akşam buluşup birlikte hareket alanımızı hazırladıktan sonra kendi bedenimize, ve mekana varmak üzere serbest bir ısınma ile başladık. Eşli çalışmalarda sınırlarımızı görmek, gerektiğinde “hayır” diyebilmek adına bir egzersiz ile devam ettik ve yerle tanışmak üzere farklı seviyelerde hareket ederek ilk akşamı tamamladık. 

İkinci gün temas ve ağırlık paylaşımı üzerine çalışmalara odaklandık. Temasa karşılık hem bedenimizin sınırlarını araştırmak hem de genişletmek üzerinden çalışırken, yatay ağırlık paylaşımını farklı seviyelerde farklı bedenlerle deneme şansımız oldu.

Üçüncü gün odak, görme ve spiral hareket üzerine yoğunlaştık. Tek başına ve birlikte yere iniş ve ayağa gelmek, spiral hareket ve ivme ile yükselmenin teknik çalışmaları ile yatay ve dikey ağırlık paylaşımı üzerine çalıştık. 

Dördüncü gün kapanış çalışmasında geçtiğimiz günlerde yaptığımız çalışmaları entegre edebilmek adına bireysel ve eşli hareket araştırmalarını sürdürdük ve Round Robin ile son danslarımızı yaptık. 

Kamp boyunca evini ve hareket mekanını açan Dilek ve Bulut’a, leziz yemeklerle bizi besleyen ve şifalı ürünleriyle bizi kampta ve sonrasında da destekleyen Derya ve Burak’a, kamptan güzel anları yakalayan Cansu’ya ve tabi ki bu yoğun programa keyifle katılan tüm katılımcılara çok teşekkürler. Başka buluşmaların da tohumunu atmamıza vesile olan bu kampın sahne arkasındaki Kontak Doğaçlama Türkiye ekibini de unutmadık. Yakında Yağmur Edremit’te düzenli paylaşımlarla hareket alanını açıyor. İstanbul (Dilek) ve Ankara için de paylaşımlar çok yakında! 

Fotoğraflar: Cansu Kabakçı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir