İçeriğe geç

Kolaylaştırıcılar ve Alan Tutucular Buluşması / Haziran 2023 // İzmir- Güzelbahçe

Kontak Doğaçlama Türkiye Kolaylaştırıcı ve destek ekibi olarak İzmir Güzelbahçe’de 22-23 Haziran tarihlerinde bir araya geldik. Bir süredir atölye ve jam alanı açan Hazal, Dilek, Hakan ve ben (Yağmur) bu süreçlerde bizi destekleyen ve kontak doğaçlama pratiğine önem veren Ebru, Mert, Deniz ve Özgül’ü de yanımıza kattık. 

2 gün olarak kurguladığımız bu yoğun buluşmada, farklı niyetler ve önceliklerle bir aradaydık. Araştırma ve kolaylaştırıcılığa dair deneyim paylaşımı ve bol bol dans için epey bir zaman açtık. Aralarda birlikte yemek pişirip, ev sahibimizin juggling dünyasına da giriş yaptık. Özellikle Türkiye’de bu alanı tutan ve yakınen takipte olan küçük bir grup olarak ihtiyaçlarımızı güncellemek, bu tip bir araya gelişleri artırmak en belirgin şeyler oldu bende kalan. Uluslararası Kontak Doğaçlama Buluşmamız Fall in CI’ı sürdürmek ve buna ek farklı buluşmalar yapmak için büyük bir motivasyonla ayrıldık. Öncelikle kendi gelişimimizi destekleyecek isimler, disiplinler ve bize kapı açacak mekanlar üzerine hayal kurup fikir yürütmek çok iyi geldi. 

Buluşmada neler yaptık? 

21.06.2023

Ilk akşam niyetlerimizi ve ihtiyaçlarımız üzerinden neyi nasıl çalışabileceğimizi belirledik.

Bu buluşmaya gelme niyetiniz nedir sorusu ile bir cevap döndük ilk akşam yemeğinde. 

Ebru: Kolaylaştırıcı buluşması diye duyunca gelmek istedim ve kendim için geldim. Yeri geldiğinde alan tutmada yardımcı olmak için bir niyetim var. Kolaylaştırıcı olmakla ilgili birşeyler öğrenmek isterim. Festivalin olmasını istiyorum, ona da bakmaya geldim. Festivale desteğe hazırım ve onu da konuşmak diğer niyetim.

Yağmur: Fall in CI’yı konuşmak. ‘Onarım’ benim odağım. Yeni kana ve cana ihityacım var. Lab yapmaya geldim, hareket labı. Türkiye’de genel olarak Kontak Doğaçlama nasıl gidiyor, CI-Turkey nasıl yapılanmak istiyor? Çarkı döndürmek için motivasyona ihtiyaç duyuyorum. Fall in CI önemli bir konu başlığı.

Dilek: Lab’ı özledim, neyi merak ediyorum? Zevk almamı sağlayan canlandırıcı etki. Ebru&Mert ile İstanbul’da süreklilik var, kolaylaştırıcılığı aktarabileceğimiz bir ekip yok. Alanı tutacak insan az. Alan tutmaya dair bilgi akarımı yapsak. Fall in CI’yı konuşmak ve kendi ajandam olup olmayacağına karar vermek istiyorum ve yapılmasını istiyorum.

Mert: An’da olmak için Kontak Doğaçlama çok değerli ve ekip deneyiminden faydalanmak istedim. Kontak Doğaçlama çok yakınlık istiyor, zor. Güzel bir yaratıma destek olmak isterim.

Özgül: Destek olmak anlamında neye nasıl dahil olabilirim bilemiyorum ama deneyimla çekirdek ekiple bilgi akışı olmasını bekliyorum. Tam zamanlı çalışıyorum ve kızım var. Elimden geleni yapmak isterim. Fal in CI’da tohumlarımı yollamıştım. Grup dinamiğinde kendimi çok bebek görüyorum ama ekibin devam etmesi için gerekli çabayı gösteririm.

Deniz: Öğrencilik amaçlı buradayım. Üç kere jam açtım. Burada güç toplayıp Çanakkale’ye dönmeye niyetliyim, yeniden dans yoluna girmek istiyorum. Fall in CI’yı yapalım.

Hazal: Dans ateşimi harlamak istiyorum o yüzden geldim. Burda herkesin dediklerini not aldıkçada bilgi paylaşma isteğim arttı. 

22.06.2023

Perşembe sabahına bireysel ısınma ve danslarımızla başladık. Konumuz “Kontak Doğaçlama Prensipleri” idi. Birlikte bize önemli gelen, geliştirmek ya da derinleşmek istediğimiz prensipleri kağıda döktük. Yazdıklarımızdan 4 başlık seçip, bu odaklarla dans ettik ve araştırdık. Oturum sonunda paylaşımda bizde kalanları ve yeni soruları ortaya koyduk. 

 • Bireysel ısınma
 • Kontaklarda buluşalım (ilk dans)
 • Oturum- Nedir bu kontak doğaçlama prensipleri?
  • Temas sürekliliği
  • Dansın sürekliliği
  • Yer çekimi
  • Merkezler
  • Dansın merkezi nerede?
  • Dengeyi kaybeip bulmak. Denge araştırması
  • Spiraller
  • Ağırlık alabilecek yapıların farkındalığı
  • Arka bedenin farkındalığı/ Bedenin yüzeylerini kullanmak
  • Uzama, yukarı çıkma
  • Boşluk, gerilim, ivmeler

Seçtiklerimiz sırasıyla: Merkez farkındalığı, Spiraller, Ağırlık alabilecek yapıların farkındalığı, Temas sürekliliği.

Hasat:

Merkez Farkındalığı

Ebru: uzuvlarda merkezi farketmekte zorlandım.

Hazal: Karşımdakinin ve kendi merkezime odaklandığımda dans ağırlaştı. Daha sonra bedenin diğer parçaları merkezi nasıl etkiliyor ve merkeze doğru danslar, ağırlıklara odaklanınca danstaki akış çok daha güzel ve hafifti.

Deniz: Ayaklarım yere sağlam basmıyor ve merkez kaçıyor.

Yağmur: Zeminle bağlantım ile merkez bağlantısı çok pararlel. Ağırlık taşıyan yapı ile çok ilintili. Kopuştan sonra merkeze geçiş nasıl olur?

Dilek: Merkeze odaklanınca dans vakumlandı, karadelik gibi. Arada nefeslenmek iyi geldi.

Mert: Torsodan merkezi daha iyi görebiliyorum.

Özgül: Kopuşta endişe, hızlandığımda merkezi yakalamak endişesini hissettim.

Spiraller

Ebru: bedenin organizasyonu ve koordinasyonuna dair çok öğrenmemem gereken konu var.

Deniz: Solo ve gözlem yaptım. Beden parçalarının birbirini takip ettiği bir akış henüz vücudumda yok.

Yağmur: Yükselişe ve inişleri kolaylaştıran patikalardı, beklenmedik oyuna açıldı.

Dilek: Spirallere ağırlık paylaşımı girince kayboluyor, o zamanda zorlanıyorum. Spiral tüm alana açılınca dansı kolaylaştırdı.

Mert: Temastaki spiral, dönerkendi temas? Üçlü olunca ortadakinin hareketi sönümleniyor.

Özgül: İnişler ve çıkışları kolaylaştırıyor. Eşimle uyumlanınca oyunbazlığı getiriyor.

Ağırlık 

Ebru: Uzuvlardaki güçsüzlük güvensizlik getiriyor. Güvenli zemini inşaa etmek için yavaşlık. Karşımdakinin güveni benim de doğru yapıyı kurmama yardımcı oluyor.

Deniz: Nasıl daha net davet ederim. Ivme ile davet gerekiyor bense durup bekliyorum gibi oluyor.

Yağmur: Geniş zeminler olunca güvenemiyorum. Temelin ve yüzeyin en ideali ne olabilir. Merkezin seviyesi mühim. Ağırlık sıvı gibi.

Dilek: uzama, hafifleme, ivmelenme. Stabil bir davet değil. Spiralle davet.

Mert: Ağırlık almada oyunbazlık getiriyor. Teknik çalışmak isterim.

Özgül: Merkezime ağırlık alırım alışkanlığı. Diğer beden parçaları? Eşim vermeye hazır mı? evet/hayır ı dinlemek için yavaşlamak gerekiyor.

Temas Sürekliliği

Ebru: Normalde çok hızlı sıkılıyorum. Kesme ihtiyacı duyuyorum. Bu çalışmada bu istek hiç gelmedi.

Deniz: Acelelik, temas kaçacak diye. süreklilik arada kesintiye uğrayabilir izin verebilirim.

Yağmur: Yavaş ve dinleyerek olunca gerçekten “harekete şimdi giriyoruz” hissi. Dinleme ve duraksama zenginleştirdi.

Dilek: üçlüydü, don ateş gibiydi. Yavaşlamak duraksamak, temasa dinlemeye odaklanmak.

Mert: Temasın basıncına odaklandım. Hafif temas beni zorladı.

Özgül: Hızlar benzer olunca daha sürekli temas. Farklı uzuvlarımı temastan kaçınıyorum.

Öğleden sonra da sabah çalışmasındaki seçtiğimiz yukarıdaki 4 başlığı ve aldığımız notlardan konuşarak neye çalışmak istediğimize çemberde karar verdik. Çeşitli kombinasyonlarla LAB formatında araştırmaya devam ettik.

İlk akşam jam için enerjimiz yoktu ancak Fall in CI ve genel olarak Türkiye’de Kontak Doğaçlamayı sürdürmek motivasyonlarımız üzerine sohbet ettik. Bu sohbette herkesin motivasyonu ve gönülden destekleri beni canlandırdı. Fall in CI için konsept fikirleri, tarih alternatifleri ve içeriğe dair konuşup 2024 baharında gerçekleştirmek üzere hazırlıklara başlamak niyetini koyduk. 

Türkiye’de Kontak Doğaçlama alanında aktif olarak yer alan ekibin bireysel motivasyon ve ihtiyaçları doğrultusunda, öncelikle bu tip kapalı buluşmaları çoğaltmaya, deneyimli bedenlerle farklı ve destekleyici disiplinlerden yerli/ yabancı eğitmenlerle uzun soluklu çalışmalara ve yereldeki destek ekibiyle talep gelen şehirlerde de atölye yapma yolunu kolaylaştırmaya niyet ettik. 

İkinci gün ortak bir konu olan “Arka Beden” üzerine Dilek, Hazal ve ben farklı araştırmalar önerdik ve tam bu sırada Hakan da yoldan geldi ve aramıza katıldı. Ve yine ekipten gelen taleple kolaylaştırıcılık ve özellikle de Jam alanı açmak üzerine bir demo yaptık. Sırayla ben, Hazal ve Dilek kendi tarzımızda jam alanı açılışı yaptık ve bu oturum sonunda bu açılışlara ve genel olarak jam alanındaki dikkat noktalarına dair bir paylaşım ve geri bildirimle kapanış yaptık. 

Öğleden sonra da danslarımızı geliştirmek niyetiyle gözlemli danslar yaptık. 2 çift dans ederken, 2 çift gözlemledi. Gözlemleri ve dans edenlerin deneyimlerini geri bildirim olarak paylaştık. Eşimizde ve gözlemlediğimiz kişilerde bulduğumuz güçlü yönleri ve geliştirilecek yönleri ifade ettik. Yemek sonrası İzmir’de Kontak Doğaçlama ve juggling çevresinden gelen yeni bedenlerle çok keyifli bir jam gerçekleşti. Varyete Sirk’e Kontak Doğaçlama tohumlarını bırakıp demlenmeye evlerimize geri döndük. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir