Jamler Hakkında Genel İlkeler

Kıyafetler

  • Hareketlerinizi kısıtlamayan ve aynı zamanda da derinizi sıyrıklardan koruyacak kıyafetler giymenizi öneririz.
  • Standart bir eşofman altı ve bir tshirt ya da bir sweatshirt gayet uygundur.
  • Sizi sıkacak kadar dar olmayan ve dolanıp yuvarlanmanızı/hareketinizi engelleyecek kadar da bol olmayan kıyafetleri tercih edeceksiniz.
  • Mücevherlerinizi çıkartmanız yerinde olacaktır.
  • Likralı kaygan kumaşlar dansederken partnerinize destek sağlamanızı zorlaştıracaktır. Bu yüzden pamuklu kumaşları tercih ediniz.

Yiyecek / İçecek

Dansederken su kaybını telafi etmek için yanınızda su bulundurmanız faydalı olur.

Temizlik

Kontak doğaçlama, dansçıların yakın temas halinde oldukları bir çalışmadır. Bu sebeple kıyafetlerinizin ve bedeninizin temiz olmasına özen gösteriniz. El yüz yıkamak, diş fırçalamak, deodorant kullanmak, temiz kıyafetler gibi basit yöntemler çok işe yararlar.

Genel İlkeler 

Jam bir odaklanma yeridir. Sesin ve konuşmanın Jam’i nasıl etkilediği konusunda dikkatli olunuz. Jam, kontak doğaçlama ve ilgili hareket pratiklerini denemek içindir. Lütfen sosyal/gündelik sohbetlerinizi dans alanının dışında tutunuz. Bunun yanında, tabii ki, doğrudan dansla ilgili düşük sesli konuşmalar hem kabul edilir hem de istenir. Özellikle de dans sırasında güvenlik ile ilgili iseler.

Kendi güvenliğinizden sorumlusunuz – fiziksel ve duygusal olarak. Kontak doğaçlama çok fiziksel bir çalışma olabilir. Lütfen kendi güvenliğinize dikkat edin. Kendinizi dinleyin, kendiniz ve bedeniniz için neyin rahat olduğunun farkında olun. Hepimiz farklı becerilere, yeteneklere ve konfor seviyelerine sahibiz. Eğer bir şey rahatsızlık verici ya da tehlikeli ise “HAYIR” ya da “DUR” demek her zaman uygundur.

Lütfen etrafınızdaki alana duyarlı olunuz. Eğer yüksek hızda ya da çok ağırlık kullanarak, zıplamalı ya da başka riskli olabilecek hareketler kullanarak dans ediyorsanız daha da dikkatli olunuz.

Jam sırasında

  • Kendiniz, diğerleri ve genel olarak jam ortamı üzerine bir farkındalık geliştirin. Bakışı açık tutarak ve enerjik bir farkındalık ile danslar arasındaki, odanın içindeki vs. bağlantıların farkına varabiliriz.
  • Bir dansı (ya da bir sohbeti) her zaman bırakabilirsiniz. Aynı zamanda birisi sizin dansınızı bırakırsa, bunu kişisel almayın.
  • Bir dansa her zaman katılabilirsiniz. Danslara her zaman bir dinleme ve zaten orada olana uyum sağlama ruhu ile giriniz.
  • “Otlamak” dansları tecrübe etmek için basit ve keyifli bir yoldur. “Otlamak” (ardarda kısa bağlantılar kurarak diğerlerine ve ortama ısınmak) birkaç saniye ya da birkaç dakika sürebilir.
  • Şahit olmak kontak pratiğinin gerekli bir parçasıdır. Lütfen dans alanının etrafından dansları izlemekten çekinmeyiniz. Bu şekilde insan pek çok şey öğrenir.

Yardım isteyin. Bir ihtiyacınız ya da sorununuz olduğunda jam yürütücüleri ile konuşunuz. İhtiyacınıza ya da sorununuza çözüm için uygun kişileri bulmanıza yardımcı olabilirler.

Bu yazı bu linkteki “Earthdance Jam Guidelines” dökümanın türkçe’ye çevrilmesi ile derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s