Konsept / Concept

 

* Türkçesi aşağıda

“FALL IN CI”

3-11 November, 2018

We are happy to invite you to our new Contact Improvisation gathering “Fall in CI” in Turkey. This fall, between 3-11th of November, in the beautiful nature of Pastoral Vadi in South-west Turkey, we wish to meet all interested CI practitioners from all around the world and fall in individual and shared CI inquires. As we enjoy living together in the midst of the peaceful nature, collaborative and inquisitive aspects of CI will be in-forming our 7-days program, accompanied by a sustained sensitivity and attention.

As the core team of ci-turkey, we have been collectively studying Contact Improvisation and deepening our understanding of movement research in the past years. We have been working with pioneers and graceful followers of the form here in Turkey and via visiting dance festivals, gatherings, meetings around the world. Besides, we have been inquiring other dance forms and methodologies to connect to our own body-minds, and attend to our partners’. Through our quest we have realized the importance of inter-relational, multi layered pedagogic formation and methodologies of CI and the interdisciplinarity of the CI communities. Some of us have been part of research inquiries in and around CI, i.e. ICI, CIRP, ISSC…

We have been working at our best for sharing our resources with the developing community here in Turkey. Now, we wish to invite to our land, many more informed body-minds of this multi-layered form. We wish to shed light to CI in-forming bodies of knowledge (BMC, Aikido, Alexander Technique, Skinner Releasing Technique, Axis Syllabus, Meditation, Authentic Movement,…), we wish to make visible the collaborative aspect of the learning and teaching of CI, we wish to keep on researching together.

We have been inspired by many organisational formats and made a selection of that we found effective. For the launching of our first gathering we are inviting Eszter Gal to bring her embodied wisdom of Skinner Releasing Technique into CI. She will be sharing 3 mornings of intensive as a grounding for the 7 days we will share in the beautiful nature of Pastoral Vadi. We will than have combinations of co-teachings by Katja Mustonen (FI), Edo Ceder (IL), Jurij Konjar (SI), Laura Doehler (DE), Defne Erdur (TR) and Eszter Gal (HU). These “Tact of Teaching”s  – meaning pedagogical thoughtfulness – are an invitation for teachers to find a point of contact for teaching together. Finding their individual teaching inquires and follow that together with their colleagues’. Assuming that practical knowing-in-action requires pedagogical sensitivity, vigilance, and tact we hope to challenge and inspire the teachers as well as the participants of these sessions.

There will be space for diving into some research in and around CI with Jurij Konjar and Defne Erdur’s sharings and also LABs offered by any interested participant on the spot.

We will have Peter Pleyer (DE) as one of our guests, to share his years long Ponderosa experiences in reading and moving during our “Moving Library”, where as Şebnem Aksan (TR) will share their invaluable experiences in the contemporary dance scene in Turkey.

Music during the Jams will be shared by Charlie Rabuel(FR), who have been supporting the ci-turkey community for years and have been playing in CI festivals around the world, with his focus on creating soundscapes in dialogue with the bodyscapes of CI.

There will be lots of time and place for jamming, one2ones and other forms of sharings in the studios and the nature. We will be under eucalyptus trees, accompanied by a little creek, surrounded by orange and lemon gardens in an eco farm, 10 mins away from the Agean Sea.

We are looking forward to “fall” together!

 

~TÜRKÇE~

“FALL IN CI”

3-11 Kasım 2018

Sizleri Türkiye’de gerçekleştireceğimiz yeni Kontak Doğaçlama buluşmamız “Fall in CI”a davet etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu sonbaharda, 3-11 Kasım tarihleri arasında, Türkiye’nin güney batısında bulunan Pastoral Vadi’nin eşsiz doğasında, dünyanın dört bir köşesinden Kontak Doğaçlama’yla ilgilenen dansçılarla tanışmak; hep birlikte Kontak Doğaçlama’ya dair bireysel ve ortak araştırmaların içine düşmek istiyoruz. Biz bir yandan huzur dolu doğanın ortasında yaşamı paylaşmanın keyfine varırken, Kontak Doğaçlama’nın iş birliğine ve araştırmacı bir meraka dayanan yönleri, baştan sona sürekli bir duyarlılık ve ilgi eşliğinde 7 günlük programımızı şekillendirsin.

Kontak Doğaçlama – Türkiye çekirdek ekibi olarak, yıllar içinde birlikte bir yandan Kontak Doğaçlama çalışmaları yaptık bir yanda da hareket araştırmalarına dair anlayışımızı derinleştirdik. Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanındaki dans festivallerini, buluşmalarını, toplantılarını ziyaret ederek, hem bu dans formunun öncüleri hem de özenli takipçileri ile birlikte çalıştık. Yanı sıra, kendi “beden-zihin”lerimizle bağ kurmak ve dans eşlerimizin “beden-zihin”lerine de dikkatimizi verebilmek adına diğer dans formlarını ve metodolojileri de deneyimledik. Araştırmamız içinde, Kontak Doğaçlama’nın ilişkisel, çok katmanlı pedagojik formasyon ve metodolojilerinin, ve Kontak Doğaçlama topluluklarının disiplinlerarası olmasının önemini fark ettik. Bazılarımız ICI, CIRP, ISSC gibi, Kontak Doğaçlama içinde ve etrafında yapılan araştırmalara da dahil oldu.

Zaman içerisinde, kaynaklarımızı Türkiye’deki gelişmekte olan Kontak Doğaçlama topluluğuyla paylaşmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık ve çalışıyoruz. Şimdi bizim coğrafyamıza, bu çok katmanlı formun bilgisini taşıyan daha pek çok “beden-zihin”i davet etmek istiyoruz. Kontak Doğaçlama’yı besleyen ve ondan beslenen bilgi alanlarına (BMC, Aikido, Alexander Tekniği, Skinner Releasing Tekniği, Axis Syllabus, Meditasyon, Otantik Hareket…) ışık tutmak istiyoruz; Kontak Doğaçlama öğrenim ve öğretiminde iş birliğinin önemini görünür kılmak istiyoruz; hep birlikte araştırmaya devam etmek istiyoruz.

Bu etkinliği oluştururken birçok benzer oluşumdan ilham aldık ve etkili bulduğumuz formatlar arasından seçimler yaptık. İlk buluşmamızı başlatmak üzere Eszter Gal‘i, “Skinner Releasing Technique into CI” ile, SRT ve CI alanlarında vücut bulan bilgeliğini bizimle paylaşmaya davet ediyoruz. Ilk 3 sabah yapacağı yoğun dersler, Pastoral Vadi’nin güzel doğasında paylaşacağımız 7 gün için ortak bir temel oluşturmamıza yardımcı olacak. Programın devamında, Katja Mustonen (FI), Edo Ceder (IL), Jurij Konjar (SI), Laura Doehler (DE), Defne Erdur (TR) ve Eszter Gal (HU)’in farklı ikili kombinasyonlarda işbirliği yaparak verecekleri dersler olacak. Bu “Tact of Teaching”ler – eğitsel düşüncelilik, incelik anlamında – öğretmenleri birlikte öğretmek üzere bir kontak noktası bulmaya davet ediyor olacak. Kendi öğretilerindeki bireysel meraklarını, araştırma sorularını bulmak ve bunları, çalışma arkadaşlarının sorularıyla buluşturarak takip etmek. Uygulama sırasında öğrenmenin pedagojik duyarlılık, dikkat ve ince bir anlayış gerektirdiğini varsayarak; hem öğretmenlerin hem de katılımcıların sınırlarını zorlamayı, aynı zamanda onlara ilham vermeyi umuyoruz.

Jurij Konjar ve Defne Erdur’un araştırma paylaşımlarının yanı sıra, ilgilenen herhangi bir katılımcı tarafından hemen orada önerilecek LAB’lar ile, Kontak Doğaçlama içinde ve etrafında yapılan araştırmaların içinde derinleşmek üzere de zamanımız ve alanımız olacak.

Peter Pleyer (DE) da, uzun yıllara dayanan Ponderosa deneyimlerini “Hareketli Kütüphane” oturumumuz sırasında okuma-hareket araştırmaları ile paylaşmak üzere konuğumuz olacak. Öte yandan  Şebnem Aksan (TR) Türkiye’de çağdaş dans eğitimi ve araştırmaları üzerine deneyimlerini paylaşmak üzere aramızda olacak.

CI-Turkey topluluğunu yıllardır destekleyen ve yıllardır dünya çapında pek çok festivale konuk olmuş olan Charlie Rabuel de, Kontak Doğaçlama’nın beden mizansenleri ile diyalog içindeki ses mizansenleri şeklinde yarattığı müziğini bizimle paylaşıyor olacak.

Stüdyolarda ve doğada, jam’ler yapmak, birebir çalışmalar ve diğer paylaşımlar için çokça zaman ve mekan olacak. Okaliptüs ağaçlarının altında, küçük bir derenin eşlik ettiği, portakal ve limon ağaçları ile çevrili, Ege Denizi’nden 10 dakika uzaklıkta bir eko çiftliğin içinde olacağız.

 

 

Reklamlar