İçeriğe geç
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Kontak Doğaçlama – Tanışma Atölyesi ve Jam 

Kasım 26, 2022 @ 2:00 pm 4:30 pm

Kontak Doğaçlama – Tanışma Atölyesi ve Jam  / Contact Improvisation Workshop and Jam

26 Kasım Cumartesi / 26 November Saturday 

14:00 – 15:30 – Tanışma atölyesi / Workshop + 15:30 – 16:30 –  Jam

Yer/ Venue: Duende Tiyatro / Kadıköy

Kolaylaştırıcı/ Facilitator: Dilek Üstünalan

Kayıt ve Ödeme bilgileri için/ Registration: 

Tel/ whatsapp: +905303850889

E-mail: info@duendetiyatro.com 

Adres: Duende Tiyatro – Eğitim Mah. Ömerbey Çıkmazı Atak Plaza No:1/1E Hasanpaşa/Kadıköy

Tarif: Kadıköy Söğütlüçeşme istasyonu- Evlendirme dairesi karşı sırasından Hasanpaşa-İşkur yönüne doğru, Holiday Inn Otel’in yanındaki sokak Ömerbey Çıkmazı 


English below

Bu atölyede, Kontak Doğaçlama’nın temel prensiplerini eşli ve grup oyunları ile pratik edecek; rahat ve güvende hareket etmeyi kolaylaştıracak beden farkındalığı çalışmaları ile kendi bedenimizi ve hareket olasılıklarını araştıracağız. Yerle, eşle ve mekanla ilişki kurmanın farklı biçimlerini deneyimlemek üzere fiziksel dinleme çalışmaları yapacağız; kontak noktası, ağırlık paylaşımı gibi Kontak Doğaçlama’nın temel kavramlarıyla tanışacağız.

Atölyede henüz tanışmamış olan katılımcılar, Kontak Doğaçlama ile tanışabilecek, temel prensipleri hakkında bilgi edinebileceklerdir. Bunun yanında, Kontak Doğaçlama tecrübesi  olan katılımcılar da, dinleme, takip, ağırlık paylaşımı gibi konularda pratiklerini derinleştirme, teknik becerilerini geliştirme fırsatı bulacaklardır. 

Atölye sonunda yapacağımız bir saatlik Jam içinde, tüm katılımcılar kontak doğaçlama dansını serbest bir biçimde pratik etme, özgürce dans etmenin keyfine varma şansı bulacak.

Kontak Doğaçlama Hakkında

1970’lerin başında Amerika’da Steve Paxton’un hareket araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmış bir çağdaş dans tekniğidir. Bugün binlerce profesyonel  ve amatör dansçı tarafından pratik edilen Kontak Doğaçlama; minimum bir eşle, eğlenceli bir şekilde dans etmeyi önerir. Duyular ve duyumsamalar aracılığı ile yer, yer çekimi, momentum ve başka bedenleri algılayarak, onlarla kontakta kalarak; sağlam, dengeli duruş ve hareketler, ağırlık paylaşımları, süprizli devinimler ve mekan farkındalığı ile neredeyse oyun oynamanın yollarını arar. 

Doğaçlama yapılan bu dansta spor, estetik, hareket ve oyun felsefeleri bir arada işler. Kimsenin önceden ne olacağını bilemediği, herşeyin anda geliştiği bu dans, fiziksel bir sohbet niteliği taşır. Meditatif ve sessiz olandan, yüksek enerjili ve akrobatik formasyonlara kadar geniş bir hareket alanına gebedir. Kişilerin rahat, esnek, beklenmedik durumlara açık ve hazır olmaları; meraklı, sabırlı yaklaşımlar geliştirmeleri gereken Kontak Doğaçlama, hayata dair de pek çok ipucu taşır.

Bu çalışma her seviyeye açıktır. 

In this workshop, we will practice the basic principles of Contact Improvisation in duos and groups. We will explore our own body and movement possibilities through body awareness exercises which will make it easier for all of us to move comfortably and safely. We will engage in physical listening exercises to experience different ways of relating to the ground, our partners and the space. We will meet the basic concepts of Contact Improvisation, such as point of contact and sharing weight.

 This workshop is open to all levels.


Dilek Üstünalan

Dansçı, araştırmacı, sosyolog, kolaylaştırıcı, thai masaj terapisti ve proje koordinatörü olan Dilek, İstanbul’da yaşıyor. Yaklaşık altı yıldır Türkiye’nin farklı şehirlerinde (İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir, Hatay…) kontak doğaçlama atölyeleri veriyor.

Kontak Doğaçlama – Türkiye çekirdek ekibinin ve ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği’nin üyesi olarak, Kontak Doğaçlama ders ve etkinliklerinin organize edilmesi için çalışıyor, atölyeler, dans araştırma laboratuvarları ve jam’lerde kolaylaştırıcılık yapıyor. Fall in CI Uluslararası Kontak Doğaçlama Buluşması’nın organizasyon ekibinde yer alıyor. Aynı zamanda IDOCDE ekibinin bir üyesi olarak, ImPulsTanz – Viyana Uluslararası Dans Festivali kapsamında dansçılar ve dans eğitmenleri için sempozyumlar ve rezidans programlarının organize edilmesi için çalışıyor.

ImPulsTanz, Contact Festival Freiburg ve Sensing In gibi uluslararası dans festivallerine katılarak birçok değerli eğitmenle çalışma ve dünyanın farklı yerlerinden birçok dansçıyla dansı paylaşma fırsatı buldu. Birlikte çalışma fırsatı bulduğu ve üzerinde önemli etkileri olan belli başlı eğitmenler: Defne Erdur, Nita Little, Ray Chung, Andrew Harwood, Keith Hennessy, Benoit Lachambre, Kira Kirsch, Frey Faust, Barış Mıhçı, Francesca Pedulla, Antoine Ragot, Bruno Caverna, Matthieu Gaudeau ve Anya Cloud.

Son dört yıldır BoMoVu Derneği’nde çalışıyor ve herkes için bedensel özerklik, vücut bütünlüğü, fiziksel aktivite ve spor yapma hakkı temelinde sosyal projeleri koordine ediyor. BoMoVu programları dahilinde çocuklar, öğretmenler ve Suriyeli mülteciler gibi farklı topluluklarla beden farkındalığı / duyusal farkındalık, oyunlarla sınır farkındalığı, kontak doğaçlama atölyeleri yaptı. Dernek çalışmaları dahilinde geliştirilen, çocuklar için hareket temelli oyunlar içeren kaynaklara, doğaçlama dans pratiğinden beslenerek katkıda bulundu. Sanatın, dansın ve hareket pratiklerinin, birlikte yaşamanın ve farklılıkları kucaklamanın yollarını yaratma konusunda sunabileceği katkıları, hem sosyal alandaki çalışmalarında, hem de dans pratiğinde araştırıyor.

Kayıt gereklidir.

CI-Turkey

Duende Tiyatro

Eğitim Mah. Ömerbey Çıkmazı Atak Plaza No:1/1E Hasanpaşa/Kadıköy
İstanbul, Türkiye
+ Google Haritalar
+905303850889
Mekan sitesine git