İçeriğe geç
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Fall in CI 2022

Kasım 1, 2022 @ 6:00 pm Kasım 8, 2022 @ 12:00 pm

1-8 Kasım tarihlerinde Pastoral Vadi’de gerçekleşecek olan Uluslarası Kontak Doğaçlama Buluşmasının detayları yavaş yavaş www.fallinci.com adresine yükleniyor. Kayıt ve detaylar için info.ci.turkey@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

“Fall in CI”, Kontak Doğaçlama (CI) içinde ve etrafında, araştırmalar yapıp deneyim alışverişinde bulunacağımız yoğun içerikli bir buluşmadır.

Kontak Doğaçlama’nın farklı yönlerini ve onun beslediği ve beslendiği diğer disiplinlerle bağlantılarını derinlemesine deneyimlemek ve içselleştirmek için bir platformdur.

Her seviyeden Kontak Doğaçlama dansçısının ihtiyacı ile buluşacak ve potansiyelini ortaya çıkaracak bir alandır.

Kontak Doğaçlama – Türkiye çekirdek ekibi olarak, yıllar içinde birlikte bir yandan Kontak Doğaçlama çalışmaları yaptık bir yanda da hareket araştırmalarına dair anlayışımızı derinleştirdik. Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanındaki dans festivallerini, buluşmalarını, toplantılarını ziyaret ederek, hem bu dans formunun öncüleri hem de özenli takipçileri ile birlikte çalıştık. Yanı sıra, kendi “beden-zihin”lerimizle bağ kurmak ve dans eşlerimizin “beden-zihin”lerine de dikkatimizi verebilmek adına diğer dans formlarını ve metodolojileri de deneyimledik. Araştırmamız içinde, Kontak Doğaçlama’nın ilişkisel, çok katmanlı pedagojik formasyon ve metodolojilerinin, ve Kontak Doğaçlama topluluklarının disiplinlerarası olmasının önemini fark ettik. Bazılarımız ICI, CIRP, ISSC gibi, Kontak Doğaçlama içinde ve etrafında yapılan araştırmalara da dahil oldu.

Zaman içerisinde, kaynaklarımızı Türkiye’deki gelişmekte olan Kontak Doğaçlama topluluğuyla paylaşmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık ve çalışıyoruz. Şimdi bizim coğrafyamıza, bu çok katmanlı formun bilgisini taşıyan daha pek çok “beden-zihin”i davet etmek istiyoruz. Kontak Doğaçlama’yı besleyen ve ondan beslenen bilgi alanlarına (BMC, Aikido, Alexander Tekniği, Skinner Releasing Tekniği, Axis Syllabus, Meditasyon, Otantik Hareket…) ışık tutmak istiyoruz; Kontak Doğaçlama öğrenim ve öğretiminde iş birliğinin önemini görünür kılmak istiyoruz; hep birlikte araştırmaya devam etmek istiyoruz.

Bu etkinliği oluştururken birçok benzer oluşumdan ilham aldık ve etkili bulduğumuz formatlar arasından seçimler yaptık. Ilk 3 sabah yapılacak, Kontak Doğaçlama’yı besleyen diğer hareket formlarından esinenlen yoğun dersler, buluşmanın 7 günü için ortak bir temel oluşturuyor.  Programın devamında, eğitmenlerin farklı ikili kombinasyonlarda işbirliği yaparak verecekleri dersler olacak. Bu “Tact of Teaching”ler – eğitsel düşüncelilik, incelik anlamında – öğretmenleri birlikte öğretmek üzere bir kontak noktası bulmaya davet ediyor olacak. Kendi öğretilerindeki bireysel meraklarını, araştırma sorularını bulmak ve bunları, çalışma arkadaşlarının sorularıyla buluşturarak takip etmek. Uygulama sırasında öğrenmenin pedagojik duyarlılık, dikkat ve ince bir anlayış gerektirdiğini varsayarak; hem öğretmenlerin hem de katılımcıların sınırlarını zorlamayı, aynı zamanda onlara ilham vermeyi umuyoruz.

Buluşma boyunca araştırma paylaşımlarının yanı sıra, ilgilenen herhangi bir katılımcı tarafından hemen orada önerilecek LAB’lar ile, Kontak Doğaçlama içinde ve etrafında yapılan araştırmaların içinde derinleşmek üzere de zamanımız ve alanımız olacak.

Stüdyolarda ve doğada, jam’ler yapmak, birebir çalışmalar ve diğer paylaşımlar için çokça zaman ve mekan olacak. Her akşam farklı konseptlerde (Müzik Jam, Sessiz jam, Araştırma Jami, vb.) Jam’lerde dans edeceğiz. Okaliptüs ağaçlarının altında, küçük bir derenin eşlik ettiği, portakal ve limon ağaçları ile çevrili, Ege Denizi’nden 10 dakika uzaklıkta bir eko çiftliğin içinde olacağız.

Fall in CI’da buluşmak üzere!International Contact Improvisation Gathering’s details are slowly updated on www.fallinci.com Fall in CI would take place on 1-8 November in Pastoral Valley. For more info e-mail to info.ci.turkey@gmail.com

“Fall in CI” is an intensive gathering around Contact Improvisation (CI); a research and exchange meeting through the dance form.

It is a platform to experience and embody in-depth the different aspects of CI and its connections to other disciplines that it feeds from and feeds back to.

It is a place for all levels of CI practitioners to meet and unfold their potential.

As the core team of ci-turkey, we have been collectively studying Contact Improvisation and deepening our understanding of movement research in the past years. We have been working with pioneers and graceful followers of the form here in Turkey and via visiting dance festivals, gatherings, meetings around the world. Besides, we have been inquiring other dance forms and methodologies to connect to our own body-minds, and attend to our partners’. Through our quest we have realized the importance of inter-relational, multi layered pedagogic formation and methodologies of CI and the interdisciplinarity of the CI communities. Some of us have been part of research inquiries in and around CI, i.e. ICI, CIRP, ISSC…

We have been working at our best for sharing our resources with the developing community here in Turkey. Now, we wish to invite to our land, many more informed body-minds of this multi-layered form. We wish to shed light to CI in-forming bodies of knowledge (BMC, Aikido, Alexander Technique, Skinner Releasing Technique, Axis Syllabus, Meditation, Authentic Movement,…), we wish to make visible the collaborative aspect of the learning and teaching of CI, we wish to keep on researching together. 

We have been inspired by many organisational formats and made a selection of that we found effective. 3 mornings of intensive, informed by the movement forms which influenced  CI,  holds place as a grounding for the 7 days of the Fall in CI. We will than have combinations of co-teachings by the teachers. These “Tact of Teaching”s  – meaning pedagogical thoughtfulness – are an invitation for teachers to find a point of contact for teaching together. Finding their individual teaching inquires and follow that together with their colleagues’. Assuming that practical knowing-in-action requires pedagogical sensitivity, vigilance, and tact we hope to challenge and inspire the teachers as well as the participants of these sessions.

There is a space for diving into some research in and around CI, sharings and also LABs offered by any interested participant on the spot. 

There is lots of time and place for jamming, one2ones and other forms of sharings in the studios and the nature. Each night we have jams of different concepts, such as Music Jam, Silent Jam, Research Jam etc. We will be under eucalyptus trees, accompanied by a little creek, surrounded by orange and lemon gardens in an eco farm, 10 mins away from the Agean Sea. 

We are looking forward to “fall” together!

CI-Turkey