İçeriğe geç
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Dilek ile Kontak Doğaçlama Atölyesi / Yer’leşmek

Mart 27, 2022 @ 12:00 pm 6:00 pm

27 Mart 2022 Pazar / 12:00-18:00
Çatı Dans / Tophane-İstanbul
Kayıt: 05353244006 / catidans@outlook.com

Bir yere, bir topluluğa, bir zamana, bir duruma, bir hale yerleşmek; oradaki varlığını mekanla, zamanla, durumla, etraftaki canlı ve cansız diğer varlıklarla bağlantılı halde hissetmek, bir süreç gerektirir. Her birimizin her farklı “yerleşme hali için, içinden geçtiği farklı yollar, başvurduğu farklı stratejiler var. Bu atölyede, birbirimiz için ve birlikte yarattığımız farklı hallere yerleşme süreçlerimizi paylaşacağız. Bizim için içinde kalması zorlu olabilen hallerde bile “yer”leşmeyi, yerleştikçe nelerin değiştiğini deneyimleyeceğiz.

Kimler Katılabilir?

Atölye, kendi bedenini ve başka bedenlerle kurduğu ilişkileri dansın içinde deneyimlemek isteyen herkese açıktır. Yaş, cinsiyet, sağlamlık-sakatlık ayrımı yapmaksızın, hareket tecrübesi olan ya da olmayan her beden, bu pratik içinde kendi hareketini özgürce keşfedebilir.

Herhangi bir hareket tecrübesi veya Kontak Doğaçlama’ya dair ön bilgi gerektirmez. Her seviyeye açıktır. Atölye boyunca, henüz tanışmamış olan katılımcılar, Kontak Doğaçlama ile tanışabilecek, temel prensipleri hakkında bilgi edinebileceklerdir. Kontak Doğaçlama tecrübesi olan katılımcılar da, derinleşme, teknik becerilerini geliştirme fırsatı bulacaklardır. Atölyede çokça sorgulayacak, bedenimizle düşünmeyi ve araştırmayı deneyecek, bol bol dans edecek ve eğleneceğiz.

Tarih ve Saat: 27 Mart 2022 Pazar / 12:00-18:00
Mekan: Çatı Dans, Hacı Mimi Külhanı sok. No:1 Tophane-İstanbul
Katılım sayısı sınırlıdır. Lütfen mail ya da mesaj atarak kayıt olun:
05353244006 / catidans@outlook.com

Kolaylaştırıcı: Dilek Üstünalan

Dilek Hakkında 

BoMoVu’da (Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği) proje koordinatörü olarak çalışan Dilek Üstünalan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sosyoloji doktorasına devam ediyor. Uzun yıllardır birçok farklı dans türüyle ilgileniyor. 2013’ten bu yana bir çağdaş dans formu olan Kontak Doğaçlama üzerine yoğunlaştı, çeşitli gruplarla Kontak Doğaçlama paylaşımları yapıyor. 

ImPulsTanz, Contact Festival Freiburg, Sensing In gibi uluslararası dans festivallerine katılarak birçok değerli eğitmenle çalışma ve dünyanın farklı yerlerinden birçok dansçıyla dansı paylaşma fırsatı buldu. İstanbul’da ve Avrupa’da Kontak Doğaçlama, çağdaş dans tekniği, Axis Syllabus, serbest dans doğaçlama alanlarında birçok ders, atölye ve festivale katıldı. Birlikte çalışma fırsatı bulduğu ve üzerinde önemli etkileri olan belli başlı eğitmenler: Defne Erdur, Nita Little, Ray Chung, Andrew Harwood, Keith Hennessy, Ann Cooper Albright, Benoit Lachambre, Kira Kirsch, Frey Faust, Barış Mıhçı, Francesca Pedulla, Antoine Ragot, Bruno Caverna…

IDOCDE (International Documentation of Contemporary Dance Education) ekibinin bir üyesi olarak,  dans eğitimi ve dokümantasyonu konusunda çalışıyor; ImPulsTanz Viyana Uluslararası Dans Festivali dahilinde her yıl düzenlenen IDOCDE Sempozyumunun organize edilmesi için çalışıyor. 

ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği üyesi ve Kontak Doğaçlama – Türkiye’nin çekirdek ekibi üyesi olarak, Kontak Doğaçlama ders ve etkinliklerinin organize edilmesi için çalışıyor; dans araştırma laboratuvarları ve jam’lerde kolaylaştırıcılık yapıyor. Kontak Doğaçlama, beden ve hareket içinde ve çevresinde yürütülen araştırmalar ile sosyal bilimlerin kesişimi ile ilgileniyor. Uluslararası platformlarda sanat-temelli ya da bilimsel araştırma metodları ile hareketi buluşturan araştırma projelerine katılıyor.


To settle in a place, a community, a time, a situation, a state; Feeling your presence there in connection with space, time, situation, and other living and non-living beings around requires a process. Each of us has different paths and strategies for each different “inhabiting” state. In this workshop, we will share our processes of inhabiting into different states that we have created for each other and together. Even in situations that may be difficult for us to stay in, we will experience “inhabit” and what changes as we inhabit.

Who Can Participate?

The workshop is open to anyone who wants to experience their own body and the relationships it establishes with other bodies through dance. Regardless of age, gender, strength or disability, every body with or without movement experience can freely explore its own movement within this practice.

It does not require any movement experience or prior knowledge of Contact Improvisation. It is open to all levels. During the workshop, beginners and new comers will be able to meet with Contact Improvisation and learn about its basic principles. Participants with Contact Improvisation experience will also have the opportunity to deepen and develop their technical skills. In the workshop, we will question a lot, try to think and research with our body, dance a lot and have fun.

Date & Time: 27 March 2022 / Sunday – 12:00-18:00
Venue: Çatı Dans / Hacı Mimi Külhanı st. No:1 Tophane-İstanbul
Reservation: 05353244006 / catidans@outlook.com

Facilitator: Dilek Üstünalan

CI-Turkey

ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği

Hacımimi Mahallesi Hacı Mimi Külhanı Sokak No:1
İstanbul, Türkiye
+ Google Haritalar
05353244006