İçeriğe geç
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Atölye: KONTAK DOĞAÇLAMA TEMELLERİ

Eylül 9, 2022 @ 6:30 pm 9:00 pm

9 Eylül 18:30-21:00 Pera Sanat, Bulvar AVM, Samsun

Kolaylaştırıcı: Damla Özçelik

Kontak Doğaçlama 1972’de Steve Paxton tarafından başlatılan ve açık kaynaklı bir şekilde günümüze kadar farklı bakış açılarıyla evrimleşen doğaçlama hareket sistemidir. Bu doğaçlama dans formunun temeli fiziksel kontak halindeki hareket eden bedenler arasındaki iletişime dayanmaktadır. Kimsenin önceden ne olacağını bilmediği, her şeyin anda geliştiği bu dans, spontane fiziksel bir sohbet niteliği taşır. Durgun ve yüksek enerjili hareket formları arasında devinen, kurallarının anlık yaratıldığı ve bozulduğu bu form aynı zamanda bedensel ve zihinsel gerçeğimizi gözlemlemek, oynamak ve paylaşmak için bir davet.

Bu atölyede kontak doğaçlama temellerine yönelil yer çekimi, momentum ve eylemsizlik prensipleri üzerinde kuracağımız sözsüz fiziksel diyaloglarda, birbirimizi daha iyi dinlemenin ve duyumlarımızı derinleştirmenin yollarını araştıracağız. Ağırlık paylaşımı, düşme, yuvarlanma, kontak noktasını takip, destek olmak ve desteklenmek gibi teknik araçlara giriş yapıp beden ve mekan farkındalığı, performans, paylaşım, güven, birlikte yaratma, inisiyatif alma, anda kalma ve oyun ile bu doğaçlama formunu bütüncül olarak bireysel ve grup halinde keşfedeceğiz.

Atölye hiçbir öncül deneyim gerektirmeyip, doğaçlama veya dansa ilgi duyan herkese açıktır. Hep birlikte araştırmak, keşfetmek, oynamak ve dans etmek üzere.

Atölye mekanı sınırlı olduğu için lütfen yerinizi ayırtmak için benimle iletişime geçin.

Atölye için Bilgi ve Rezervasyon: damla60@gmail.com