Kontak Doğaçlama / Temeller @Eskişehir

 

29 Mart Pazar / 15:00-18:30

Yer: EGEV / Eskişehir

Kayıt: 0 506 999 94 52 (Merve) 

Bu atölyede, Kontak Doğaçlama’nın temel prensiplerini eşli ve grup oyunları ile pratik edecek; herhangi bir mükemmel forma ulaşma, güzel görünme ya da başarma kaygısı olmaksızın kendimizi hareket içinde keşfedeceğiz.

Rahat ve güvende hareket etmeyi kolaylaştıracak beden farkındalığı çalışmaları ile kendi bedenimizi ve hareket olasılıklarını araştıracağız. Yerle, eşle ve mekanla ilişki kurmanın farklı biçimlerini deneyimlemek üzere fiziksel dinleme çalışmaları yapacağız; kontak noktası, ağırlık paylaşımı gibi Kontak Doğaçlama’nın temel kavramlarıyla tanışacağız.

Atölye, kendi bedenini ve başka bedenlerle kurduğu ilişkileri dansın içinde deneyimlemek isteyen herkese açıktır. Yaş, cinsiyet, sağlamlık-sakatlık ayrımı yapmaksızın, hareket tecrübesi olan ya da olmayan her beden, bu pratik içinde kendi hareketini özgürce keşfedebilir.

Kolaylaştırıcılar: Hazal Kaya & Yağmur Kutlar

Ücret: 100 TL

Yer: EGEV/ Vişnelik Mah. Çağdaş Sok. Hacı Hanife İş Merkezi 1/ 11 Odunpazarı /Eskişehir

Kayıt: 0 506 999 94 52 (Merve) 

 

Hazal Kimdir? 

Hazal’ın hayatta yapmak istediklerini merkezinde tutmaya özen gösterir. Mimarlık, dans ve sanat merkezine en yakın konulardır.

Çocukken dansöz olmayı hayal eden Hazal büyürken bu hayali unutmuş ve şimdiki sanatsal gelişimine de yardımcı olan mimarlık mesleğini 2009 yılında edinmiştir. Daha sonra ekolojik mimarlığa gönül vermis ama Mimar olarak çalıştığı yıllarda hayal ettiği gibi bir ekolojik mimarlık yapamadığı için içindeki mutsuz çocuk ile konuşup dans aşkını hatırlamış ve İstanbul’da bir dans araştırmasından sonra 2013 yılında ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneğinde Kontak Doğaçlama ile tanışmıştır. İlk yıl ÇATI bünyesinde Defne Erdur’un yönettiği Kontak Doğaçlama atölyelerine katılarak başlayan dans macerası, yurt içi ve yurt dışındaki dans/hareket atölyelerine katılarak devam etmiştir. Ağırlıklı olarak ÇATI kapsamında organize edilen farklı disiplinlerdeki (Butoh, Axis Syllabus, CI, Çağdaş Dans, vs) atölyelerin yanı sıra ÇAK (Çıplak Ayaklar Kumpanyası) atölyeleri ve 2016’da ImPulsTanz festivaline katılmıştır. 4 yıllık ağırlıklı Kontak doğaçlama deneyiminden sonra Hazal dans edebilmek için hiçbir bahanenin olmadığını keşfetmiş ve bunu kanıtlamak niyeti ile ‘Danslabarış’ Instagram hesabını açarak 2017’nin sonundan itibaren Dans ve sanat odaklı 6 aylık bir Latin Amerika macerasına çıkmıştır.  Yolculuk boyunca 3 Kontak Doğaçlama festivali, 1 aylık düzenli Kontak doğaçlama atölyesi ve sayısız Jam’e katılma fırsatı bulmuştur. Dans ve hareket araştırmaları ise fizyoterapistler, beden terapistleri, çağdaş dansçılar ve Kontak Doğaçlamaya gönül veren oyun arkadaşlarıyla devam etmektedir. Şu anda ise Ankara başta olmak üzere bildiklerini Kontak Doğaçlama jam ve atölyelerinde paylaşımlar yapmaya devam etmektedir.

 

Yağmur Kimdir?

Şehir Planlama (Lisans), Kentsel Tasarım (Yüksek Lisans) eğitimlerini tamamladıktan sonra kırsalda topluluk yaşamı, sürdürülebilirlik ve katılımcı tasarım çalışmalarında farklı dernek ve projelerde yer almaktayım. 2015 yılından beri düzenli olarak yoga ve meditasyon dersleri vermekte, çeşitli eğitimlere asistanlık yapmakta ve bireysel bedensel terapiler sunmaktayım. 2018 yılından bu yana Kontak Doğaçlama Türkiye ekibine dahil olarak tanıtım ve iletişim konularında destek sunmaktayım.

Çocukluğumdan itibaren hareketle yakın bir ilişkim oldu. 10 sene kadar farklı voleybol takımlarında pasör olarak oynadım. Trekking, bisiklet, mağaracılık gibi doğa sporlarıyla ilgilenirken yoga ile tanıştım. 2011’den bu yana düzenli olarak yoga ve meditasyon pratikleri yapmaktayım. 2014 yılında beden terapileri ile tanışarak çeşitli eğitimler almaya başladım. Eş zamanlı olarak hareket ve beden araştırmalarımda Kontak Doğaçlama ile tanıştım ve çeşitli atölyelere katılmaya başladım. 2016 yılında Defne Erdur ve onla çalışan araştırma grubuna dahil oldum ve hala bireysel araştırmalarıma devam etmekteyim. 

Çatı Dans Sanatçıları Derneği Bünyesinde Kontak Doğaçlama atölye ve jamleri, Çıplak Ayaklar Kumpanyası bünyesinde çeşitli eğitmenlerle doğaçlama ve çağdaş dans atölyeleri ve çeşitli festivaller ile hareket araştırma ve öğrenme sürecine devam etmekteyim.