Dilek & Yağmur ile Kontak Doğaçlama Atölyeleri Serisi

 

29 Şubat / 28 Mart / 18 Nisan 

15:00-18:30

Yer: Atölye Duende / Kadıköy

Bu atölyeler serisi boyunca, Kontak Doğaçlama’nın temel prensiplerini araştırırken; her bir buluşmada bir konuya odaklanarak derinleşeceğiz. Serideki herhangi tek bir atölyeye katılmak mümkün olduğu gibi, tüm atölye serisine katılmayı ve konuları birbirleriyle ilişkilendirmeyi öneriyoruz. 

Atölyeler, herhangi bir hareket tecrübesi veya Kontak Doğaçlama’ya dair ön bilgi gerektirmez. Her seviyeye açıktır. Atölyeler boyunca, henüz tanışmamış olan katılımcılar, Kontak Doğaçlama ile tanışabilecek, temel prensipleri hakkında bilgi edinebileceklerdir. Bunun yanında, her bir atölyede bir konuya odaklanacağımız için, Kontak Doğaçlama tecrübesi  olan katılımcılar da, bu konularda derinleşme, teknik becerilerini geliştirme fırsatı bulacaklardır. Atölyelerde çokça sorgulayacak, bedenimizle düşünmeyi ve araştırmayı deneyecek, bol bol dans edecek ve eğleneceğiz.

Unlearning – Bildiğini unutmak 

29 Şubat 2020 Cumartesi / 15:00-18:30

Bildiklerimiz, öğrendiklerimiz, alışkanlık haline getirdiklerimiz, bir yandan yaşamı kolaylaştırırken, bir yandan da başka yolları, başka olasılıkları fark etmemizin önünde engel haline gelebilir. Bildiğini unutma, bir anlamda cahilliği öğrenme çabası, merakı yeniden canlandırıp, denemeyi teşvik eder. 

Serinin bu ilk atölyesinde, kendimizi olabildiğince açabilmek; tanıdık olmayanı, bilinmeyeni deneyebilmek için ihtiyaç duyduğumuz güvenli alanı birlikte kurmaya çalışacağız. Birlikte kurduğumuz bu güvenli alanda önceden bildiklerimizi unutmayı, alışkanlıklarımızdan vazgeçmeyi, kendimizi ve hareketimizi her seferinde yeniden ve başka türlü öğrenmeyi deneyeceğiz.

Inhabiting – ‘Yer’leşmek

28 Mart 2020 Cumartesi / 15:00-18:30

Bir yere, bir topluluğa, bir zamana, bir duruma, bir hale yerleşmek; oradaki varlığını mekanla, zamanla, durumla, etraftaki canlı ve cansız diğer varlıklarla bağlantılı halde hissetmek, bir süreç gerektirir. Her birimizin her farklı “yer”leşme hali için, içinden geçtiği farklı yollar, başvurduğu farklı stratejiler var. Bu atölyede, birbirimiz için ve birlikte yarattığımız farklı hallere yerleşme süreçlerimizi paylaşacağız. Bizim için içinde kalması zorlu olabilen hallerde bile “yer”leşmeyi, yerleştikçe nelerin değiştiğini deneyimleyeceğiz.

Opening to the world / to others – Dünyaya ve başkalarına açılmak

18 Nisan 2020 Cumartesi / 15:00-18:30

Serinin son atölyesinde, bir açıklık arayışında olacağız. Ağ gibi birbirlerine uzanan ve bağlanan köklerimizden aldığımız destekle, kendimizi hem kendimize hem etrafımıza açmanın yollarını arayacağız. Tüm duyularımızı dünyayla bağlantı kurmak üzere açmayı; bu yaşamı paylaştığımız tüm varlıklarla birlikte oluşumuzu, bağlantımızı desteklemek üzere aktifleştirmeyi araştıracağız. 

Atölyeler, kendi bedenini ve başka bedenlerle kurduğu ilişkileri dansın içinde deneyimlemek isteyen herkese açıktır. Yaş, cinsiyet, sağlamlık-sakatlık ayrımı yapmaksızın, hareket tecrübesi olan ya da olmayan her beden, bu pratik içinde kendi hareketini özgürce keşfedebilir.

Tek atölye katılım: 120 TL (25 yaş altı ögrencilere: 100 TL)

3 atölye katılım: 300 TL (hepsine bir seferde kayıt yapıldığı koşulda)

Yer: Duende Gösteri Sanatları Araştırma Alanı 

Eğitim Mah. Ömerbey Çıkmazı Atak Plaza No:1/1E

Hasanpaşa/Kadıköy 

duendetiyatro@gmail.com

Tel: 05303850889

Tarif:☆Kadıköy Söğütlüçeşme istasyonu- Evlendirme dairesi karşı sırasından Hasanpaşa-İşkur yönüne doğru, Holiday Inn Otel’in yanındaki sokak Ömerbey Çıkmazı

Atölye ile ilgili bilgi için: 

Kontak Doğaçlama Türkiye: info.ci.turkey@gmail.com

instagram:ci_turkey , yagmurkutlar, dilekustunalan

Kayıt ve Ödeme bilgileri için: 

duendetiyatro@gmail.com

Tel: 05303850889