Kontak Doğaçlama Paylaşımları @ BoMoVu

 

BoMoVu mekanında Dilek Üstünalan ile Kontak Doğaçlama Paylaşımları devam ediyor! Kendi bedenini ve başka bedenlerle kurduğu ilişkileri keşfetmek isteyen herkese açıktır. Yaş, cinsiyet, sağlamlık-sakatlık ayrımı yapılmaksızın, hareket tecrübesi olan ya da olmayan her beden, bu pratik içinde kendi hareketini özgürce keşfedebilir.

Her Çarşamba 19:00-20:30

Yer: BoMoVu (Osmanağa Mah., Mürverçiçeği sok. No:11, Kat:3, Kadıköy, 34 İstanbul)

1970’lerin başında Amerika’da çağdaş dans içinde bir karşı-kültür olarak doğmuş olan Kontak Doğaçlama, döneminin gençlik hareketlerinin ve feminist hareketin demokrasi talebini beden – hareket – sanat alanına taşıdı. Dansın yaratım – üretim – eğitim süreçlerinde hakim olan hiyerarşik yapılanmayı ve dans içinde yeniden üretilen toplumsal ayrımları sorgulayarak; daha eşitlikçi ve özgürleştirici hareket araştırmalarına yöneldi. Sanatsal ürünün tüketim nesnesi haline gelmesine karşılık, sürece değer veren; anlık karşılaşmalara, kendiliğindenliğe, kolektife yer açan bir sanat anlayışını benimsedi.
Eleştirel Spor programımız çerçevesinde yürüteceğimiz bu haftalık paylaşımlarda; Kontak Doğaçlama’nın temel prensiplerini eşli ve grup oyunları ile pratik edecek; herhangi bir mükemmel forma ulaşma, güzel görünme ya da başarma kaygısı olmaksızın kendimizi hareket içinde keşfedeceğiz.
Bedensel pratiğimiz içinde, dans – hareket alanında yeniden üretilen cinsiyet rollerini, etnik/ırksal ayrımları, bedensel farklılıklara dayalı her türlü ayrımı, eğitsel/deneyimsel hiyerarşiyi araştıracağız. Bu paylaşımlar etrafında, Kontak Doğaçlama içinden bu ayrımcılık biçimlerine gelen eleştiriyi tartışacak ve geliştirmek üzere çalışacağız.

Facebook etkinlik: https://www.facebook.com/events/2240284549414604/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s