Hazal Kaya ile Kontak Doğaçlama @ Ankara

 

Her Çarşamba 19:30- 20:30
Studio Sofu / Ankara

Yaz boyunca düzenli olarak gerçekleştirilmesi planlanan Kontak Doğaçlama çalışmalarında CI-Turkey ekibinden Hazal Kaya tüm bildiklerini hareket severler ile paylaşmak için sizleri Sofu’ya çağırıyor.


Her Çarşamba günü 19:30’da başlayacak olan çalışmalarda önce bedenlerimiz ile olan kontağı geliştireceğiz. Bunun için Kontak Doğaçlama temellerini egzersizler ve ardından danslar ile çalışacağız. Böylece hareket dağarcığımızı genişletip ve beden farkındalığımızı arttıracağız.
İlerleyen dönemlerde Kontak Doğaçlama temelleri üzerine teknikler ile inşa edeceğimiz çalışmalarda Beden/Diğer Beden/Mekan/Akış/Ağırlık/Hareket uyumu, vb. konuları inceleyeceğiz.
Bu çağrı hareket etmek isteyen herkese açık olup atölye sürekliliği aranMAmaktadır. Bedenlerinizi, su mataralarınızı ve yedek tişörtlerinizi alın gelin!

Daha detaylı bilgi ve ücretler için www.studiosofu.com adresine göz atabilir veya 05076290919 no’lu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Kontak Doğaçlama Hakkında:
1970’lerin başında Amerika’da Steve Paxton’un hareket araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmış bir çağdaş dans tekniğidir. Bugün binlerce profesyonel  ve amatör dansçı tarafından pratik edilen Kontak Doğaçlama; minimum bir eşle, eğlenceli bir şekilde dans etmeyi önerir. Duyular ve duyumsamalar aracılığı ile yer, yer çekimi, momentum ve başka bedenleri algılayarak, onlarla kontakta kalarak; sağlam, dengeli duruş ve hareketler, ağırlık paylaşımları, süprizli devinimler ve mekan farkındalığı ile neredeyse oyun oynamanın yollarını arar.

Hazal Kaya Hakkında:
Hazal’ın sosyal becerileri yaşadığı farklı ortamlar/kültürler ve deneyimler ile oldukça gelişmiştir ve kendi gelişimi ile ilgili (bedensel/zihinsel/ruhsal) sürekli bir araştırma halindedir. Hayatta yapmak istediklerini merkezinde tutmaya özen gösterir. Mimarlık, dans ve sanat merkezine en yakın konulardır.

Çocukken dansöz olmayı hayal eden Hazal büyürken bu hayali unutmuş ve şimdiki sanatsal gelişimine de yardımcı olan mimarlık mesleğini 2009 yılında edinmiştir. Daha sonra Mimar olarak çalıştığı yıllarda hayal ettiği gibi bir mimarlık yapamadığı için içindeki mutsuz çocuk ile konuşup dans aşkını hatırlamış ve İstanbul’da bir dans araştırmasından sonra 2013 yılında ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneğinde Kontak Doğaçlama ile tanışmıştır. İlk yıl ÇATI bünyesinde Defne Erdur’un yönettiği Kontak Doğaçlama atölyelerine katılarak başlayan dans macerası, yurt içi ve yurt dışındaki dans/hareket atölyelerine katılarak devam etmiştir. Ağırlıklı olarak ÇATI kapsamında organize edilen farklı disiplinlerdeki (Butoh, Axis Syllabus, CI, Çağdaş Dans, vs) atölyelerin yanı sıra ÇAK (Çıplak Ayaklar Kumpanyası) atölyeleri ve 2016’da ImPulsTanz festivaline katılmıştır. 5 yıllık ağırlıklı Kontak doğaçlama deneyimi bıyunca Hazal Latin Amerika, Amerika ve Avurpa’da çok sayıda Kontak Doğaçlama festivaline katılmış, düzenli Kontak doğaçlama atölyeleri ile kendini geliştirmeye devam etmiş ve şimdiye kadar sayısız Jam’e katılma fırsatı bulmuştur. Dans ve hareket araştırmaları ise fizyoterapistler, beden terapistleri, çağdaş dansçılar ve Kontak Doğaçlamaya gönül veren oyun arkadaşlarıyla devam etmektedir. Şu anda ise Ankara başta olmak üzere bildiklerini Defne Erdur süpervizyonu ile Kontak Doğaçlama jam ve atölyelerinde paylaşımlar yapmaya devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s