Defne Erdur ile Sınırlarda İletişim- Kontak Doğaçlama Atölyesi

Defne Erdur ile Kontak Doğaçlama – Sınırlarda İletişim

16 Aralık Pazar / 15:00-18:00

Bu 3 saatlik buluşmada, Defne Erdur ile Kontak Doğaçlama temel prensipleri çerçevesinde birlikte hareket ediyor, oynuyor, bedenimizin ve iletişim becerilerimizin sınırlarını araştırıyor olacağız.


Karşılıklı fiziksel iletişim kanallarını açmanın, temas kurmanın, birlikte oyun kurmanın yollarını araştıracak; kendi bedenlerimizin ağırlık merkezini hissetmeye ve yerle ilişkimizi, esnek ve rahat ancak dayanıklı olabilmek adına, geliştirmeye odaklanacağız. Güçlenen ve farkındalığı artan merkezlerimizle kontak kurarken; dengeli, kararlı ve spontan olabilmenin yollarını araştıracağız.

Kontak Doğaçlama ile tanışmak isteyen, yeni başlayan, seviyelerini geliştirmek adına odaklanmak isteyen herkesi bekliyoruz.

Defne Erdur
Çağdaş Dans (Doktora), Sosyoloji (MA), Intermodel Dışavurumcu Sanat Terapisi, Beden Terapileri (Derin Bağdoku, Tetik Nokta, Integrative Cranio-sacral Terapi), Meditasyon (WPI Eğitmeni) ve Travma İyileştirme (Somatik Deneyimleme Uygulayıcısı) eğitimleri almıştır. Güvenli, kapsayıcı ve işbirliğine dayalı yaratıcı ortamlar oluşturmayı hedefleyen çalışmalarının odağında insanları kendi benliklerine yönlendirmek ve onlara fiziksel, zihinsel ve duygusal süreçlerinde eşlik etmek vardır.

Yıllar içerisinde bireysel seansların yanısıra, MSGSU İstanbul Devlet Konservatuvarı ve ÇATI’da düzenli dersler vermiştir. Ayrıca kurucularından olduğu ElimSende ve CI-Turkey’nin yanısıra ImPulsTanz Viyana Uluslararası Dans Festivalinde düzenli atölyeler gerçekleştirmeye devam etmektedir. Simone Forti, Nancy Stark Smith, Nita Little, Kirstie Simson, Ray Chung, Martin Keogh, Frey Faust, Keith Hennessy gibi ustalarla düzenli çalışmış; Tanzhaus Zurih, Vienna Konservatuvarı gibi köklü kurumlarda, Kuala Lumpur, Viyana, Berlin, Freiburg Kontak Doğaçlama festivallerinde atölyeler vermiş ve araştırma ekiplerinde yer almıştır. 2016 sonunda, Kontak Doğaçlama teknik, yöntem ve eğitim yaklaşımlarının fiziksel, sanatsal ve psiko-sosyal gelişime katkısı üzerine, doktora tezini tamamlamıştır.

Bugün IDOCDE.net‘in editörülüğünü yürütmekte ve dünya’nın pek çok ülkesinde anatomi ve Somatik çalışmaları temel alan hareket atölyeleri gerçekleştirmeye devam etmektedir. Güncel araştırmalarına Fransa’da Body Mind Centering, Axis Syllabus ve Integral Somatic Psychology odağında, farklı ekiplerle işbirliği içinde, devam etmektedir.

KONTAK DOĞAÇLAMA NEDİR?

1970′lerin başında Steve Paxton’ un hareket araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmış bir çağdaş dans tekniğidir. Bugün binlerce profesyonel ve amatör dansçı tarafından pratik edilen Kontak Doğaçlama; minimum bir eşle, eğlenceli bir şekilde dans etmeyi önerir. Duyular ve duyumsamalar aracılığı ile yer, yer çekimi, momentum ve başka bedenleri algılayarak, onlarla kontakta kalarak; sağlam, dengeli duruş ve hareketler, ağırlık paylaşımları, sürprizli devinimler ve mekan farkındalığı ile neredeyse oyun oynamanın yollarını arar.

Doğaçlama yapılan bu dansta spor, estetik, hareket ve oyun felsefeleri bir arada işler. Dans, daha çok hareket eden bir bilmece gibidir. Kimsenin önceden ne olacağını bilemediği, her şeyin anda geliştiği bu dans, fiziksel bir sohbet niteliği taşır.

Meditatif ve sessiz olandan, yüksek enerjili ve akrobatik formasyonlara kadar geniş bir hareket alanına gebedir. Kişilerin rahat, esnek, beklenmedik durumlara açık ve hazır olmaları; meraklı, sabırlı yaklaşımlar geliştirmeleri gereken Kontak Doğaçlama, hayata dair de pek çok ipucu taşır.

Paylaşmak, güvenmek, birlikte yaratabilmek yani takım olabilmek; dinleyebilmek, hareketsizliğe, sessizliğe yer açabilmek yani sabretmek gibi hayatımızda da ihtiyaç duyduğumuz birçok niteliği kazanabilmek yolunda ışık tutar.

*Atölyeye katılım her seviyeye açıktır
*Kapasite mekanla sınırlıdır. Lütfen ön kayıt yaptırınız.
* Rahat kıyafetler ve kalın çorapla gelmeniz önerilir.
* Atölye katılım ücreti 100 TL dir
Kayıt için 0542 694 56 96 dan Esra Yurttut’u arayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s