Kontak Doğaçlama @Samsun

15 Aralik, Cumartesi 11:00-13:00
22 Aralik, Cumartesi 11:00-13:00
29 Aralik, Cumartesi 11:00-13:00

facebook: https://www.facebook.com/events/2001874070110628/

Kontak Doğaçlama 1972’de Steve Paxton tarafından başlatılan ve açık kaynaklı bir şekilde günümüze kadar farklı bakış açılarıyla evrimleşen doğaçlama hareket sistemidir. Bu doğaçlama dans formunun temeli fiziksel kontak halindeki hareket eden bedenler arasındaki iletişime dayanmaktadır. Kimsenin önceden ne olacağını bilemediği, her şeyin anda geliştiği bu dans, spontane fiziksel bir sohbet niteliği taşır. Durgun ve yüksek enerjili hareket formları arasında devinen, kurallarının anlık yaratıldığı ve bozulduğu bu form aynı zamanda fiziksel ve duygusal gerçeğimizi gözlemlemek, oynamak ve paylaşmak için bir davet.
Yer çekimi, momentum ve eylemsizlik prensipleri üzerinde kuracağımız sözsüz fiziksel diyaloglarımızda, birbirimizi daha iyi dinlemenin ve duyumlarımızı derinleştirmenin yollarını araştıracağız. Ağırlık paylaşımı, otantik hareket akışı, düşme, yuvarlanma, kontak noktasını takip, desktek olmak ve desteklenmek gibi teknik bakış açılarının ötesinde beden ve mekan farkındalığı, estetik, paylaşım, güven, birlikte yaratma, sabır, teslim olma, insiyatif alma, anda kalma ve oyun ile bu formu bireysel ve grup halinde keşfetmenin yollarını arar.
Bu atölye serisinde kontak doğaçlamanın yine bir doğaçlama dans olan Arjantin Tango ile olan ilişkisini de araştıracak ve bu iki formu yaratıcı bir şekilde bir araya getirmenin de yollarını arayacağız.
Atölye daha önce Kontak Doğaçlama veya Tango yapmamış katılımcılar dahil hareket, doğaçlama veya dansa ilgi duyan herkese açıktır.

Hep birlikte araştırmak, keşfetmek, oynamak ve dans etmek üzere.

Atölye mekanı sınırlı olduğu için lütfen yerinizi ayırtmak için benimle iletişime geçin.

Atölye için Bilgi ve Rezervasyon: damla60[at]gmail[dot]com

Damla Özçelik

Uzun yıllardır, Tango dahil olmak üzere farklı dans formlarını hayatında tutup, radikal bir kararla 2016 yılında Kaliforniya’da tanıştığı Kontak Doğaçlama’yı hayatının merkezine almıştır. Son 2 yıldır ise Güney ve Orta Amerika’nın farklı bölgelerinde Kontak Doğaçlama atölyeleri ve festivallerine katılmış, Martin Keogh, Nora Hajos, Cristina Turdo, Benno Voorham, Lucy Mahler, Defne Erdur, Gabriel Greca, Eszter Gal’den Kontak Doğaçlama, Body Mind Centering, Skinner’s Releasing, Alexander Technique, Authentic Movement alanlarında dersler almıştır. Kolombiya, Meksika ve Küba’da kontak festivallerinde, dans okullarında ve NGO bünyelerinde farklı yaş ve sosyal gruplarla atölye serileri düzenlemiştir, gönüllü çalışmalarda bulunmuştur. Son 6 aydır ise Türkiye’de sosyal dezavantajlı gruplarla çalışmalarını sürdürüp ve Kontak Doğaçlama’nın yaratıcılık yoluyla bireysel ve sosyal dönüşüm aracı olarak kullanılmasını araştırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s