Talin ile Kontak Dans Atölyesi

15 Aralık 2018 Cumartesi 10.00-15.00, İzmir

Ağırlığı düşünün – vermenin cömertliğini
Nefesi düşünün – almanın ve geri vermenin cömertliğini
Varmış olmayı düşünün – burda ve ulaşılabilir olmanın açıklığını
Enerjiyi düşünün – bağlılığı
Boşluğu düşünün – açık, ulaşılabilir ve istekli olmayı
Doluluğu düşünün – olasılıklarla ve haraketle dolu olmayı
Bu yargının olmadığı bir yer – yapmalıyım veya yapamam düşüncesinin olmadığı bir yer, burası haraketin olduğu yer
Eva Karczag

Doğaçlama dans formu iki hareket eden bedenin fiziksel kontak halindeyken ve fizik yasalarıyla bağlı olarak, hareket – yerçekimi ilişkisini yöneten, ivme ve dinginlik ilişkisi üzerine kurulmuştur. . Beden bu algılara açılmak için, kas gerginliğini bırakmayı öğrenir ve hareketin doğal akışını deneyimlemek için belirli bir kalitedeki inatçılığı terk eder. Uygulama yuvarlanmayı, düşmeyi, baş aşağı olmayı, fiziksel bir kontak noktasını takip etmeyi, partneri desteklemeyi ve ona ağırlık vermeyi içerir.

15 Aralık Cumartesi günü Talin Büyükkürkciyan eğitmenliğinde gerçekleşecek kontak dans atölyesi her seviyeden hareket ve dans meraklılarına açıktır.

10:00-12:00 Kontağa giriş, beden tonu tanıma, destek vermek ve almayı araştırma

12:00-12:40 yemek molası

12:40- 14:40 Kontakta kalma, Partnering, Lifting çalışmaları ve Kontak Jam
Kayıt için Lütfen Rezervasyon yapın: 0530 829 17 07

Stüdyo – Mekan: Alsancak, Gündoğdu Meydanı.

Etkinlik Ücreti: 150 tl.

İlgili linkler:
https://vimeo.com/31451171
https://www.youtube.com/watch?v=ZaQ9nVknCfo
https://vimeo.com/168210659

Kontakt Doğaçlamada ağırlık paylaşırız, kontak noktasını sürekli değiştiririz. Bedenin gevşemiş fakat güçlü olması, zihnin her harekete kolayca adapte olması gerekir.

Bedeni haraket akışına yönlendiren, ağırlık, nefes ve merkez kullanımı dersin temelini oluşturur. Sözsüz, harakete dayalı iletişimde bir ya da daha fazla kişiyle kontak kurup dans etme katılımcının dans tekniğini geliştirirken, kişiye yeni iletişim kapıları açar.

Eğitmen Talin Büyükkürkciyan Hakkında:

Talin Büyükkürkçiyan 1995-98 yılları arasında Tiyatro Araştırma Laboratuarı (TAL Dans’da) Mustafa Kaplan’dan dans ve doğaçlama dersleri aldı. Kaya İlhan, Geyvan Mc Millen, Aydın Teker’le modern dans teknikleri ve dans anatomisi çalıştı. İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı’nı bitirdikten sonra. Tek tutkusu olan dansı öğrenmek için Hollanda/Arnhem’deki ( EDDC) / Avrupa Dansı Geliştirme Merkezine gitti ve bu sanat fakültesinin dört senelik eğitimini tamamlayıp 2002 yılında eve döndü. Eva Kaczag’dan Tai-Chi, Chi-Kong, Meridyen Esneme Haraketleri, Tony Tacher’dan Alexander Tekniği dersleri aldı. Vim Vandekeybus, Joao da Silva, Charlotte Boyer, Kurt Koegel, Martin Sondrekamp’la çalıştı. Ester Gal ve Scoth Wells’den Kontak Doğaçlama, David Zambrano’dan doğaçlama dersleri aldı. Angus Balbernie ve Mimi Goese’yle tiyatro-performans üzerine çalıştı. Kendi projelerini ve Angus Balbernie, Lissa Penti, Charlotte Boyer, Christina Ferenz ve Ayla Algan’ın projelerini Alexandropolis, Düsseldorff, Amsterdam, Arnhem, Erivan ve İstanbul’da sundu.
14. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında “Sandalyeler” projesinde yer aldı. 6.ODTÜ Çağdaş Dans Festivali kapsamında “ Tek Başına” , 3. Tünel Sanat Festivali kapsamında “II.Bahçe”, Maya Sahnesinde ise “ Yap-Boz”, 2. Tünel Festivali kapsamında “I.Sahne” isimli dans gösterilerini sundu. 16’ıncı 17’inci ve 18’inci Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivallerinde Tersi Düz, Mesela ve Lokum adlı projelerini sahneye koydu. Bunun yanısıra gösterilerinden bazıları; 40. Kapıyı Açarsan…, Tepetaklak, Mekanizmalar, Tekinsiz, Bir Kadın olarak sayılabilir.
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Akademi İstanbul, Dans Buluşma, Hayart Sanat Merkezi ve Wood’s View Ana Okulu’nda Çağdaş Dans ve Yaratıcı Dans Dersleri verdi. Mekan ve Çatı Dans Stüdyosundaki Meridyen Esneme Haraketleri, Çağdaş Dans ve Kontak dersleri verdi. 2008 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde Çağdaş Dans, Kontakt Dans, Partenering ve Doğaçlama dersleri vermeye devam etmektedir.
İlk doğaçlama Festivali olan Transit – İstanbul Doğaçlama Günleri’nin kurucularından biridir. “Feriköy anılarda-şimdi” adlı bir kitabı vardır.

Facebook: https://www.facebook.com/events/1812398155535430/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s