Denge(siz) Hareket – Kontak(t) Doğaçlama Dans Atölyesi

Kolaylaştırıcı: Hakan Demirtürk

20 Ekim Cumartesi 12:00 – 15:00
ÇATI Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği

Bedeni dinlemek, sözsüz iletişim kurmak; güven, dinleme, hareket ve dansı farklı bir açıdan deneyimlemek isteyenlerle Kontak(t) kuruyoruz.


Atölyede Kontak(t) Doğaçlamanın temelleri üzerine yoğunlaşarak ağırlık merkezi, denge ve dengesizliği duyumsamanın yanı sıra bedeni ve partneri dinlemek, kontak noktası, ağırlık paylaşımı, spontanlık üzerine yapacağımız çalışmalarla birlikte, solo ve eşli doğaçlama danslarla araştırmalarımızı bedenimize işleyeceğiz.

Atölye daha önce Kontak(t) Doğaçlama yapmamış hareket ve dansa ilgi duyan ve Kontak(t) Doğaçlama geçmişi olup bedenine hatırlatmalar yapmak isteyen tüm katılımcılara açıktır.

3 – 11 Kasım 2018 tarihleri arasında Fethiye Pastarol Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliğinde gerçekleşecek Türkiye’ deki ilk uluslararası Kontak(t) Doğaçlama Festivali “Fall in CI” a da ön hazırlık ve ısınma olacak atölyeye sizleri bekliyoruz.

Hep birlikte araştırmak, keşfetmek, oynamak ve dans etmek üzere.

* “Fall in CI” festivaline kayıt yaptırmaya karar verenlere atölye ücretsizdir.
* Atölye için Rezervasyon: catidans@outlook.com
** Bilgi ve iletişim : h.demirturk@yahoo.com.tr Tel : 0 532 510 76 15

“Fall in CI” Festivalinin ana fikri ve amacı Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri, arasındaki modern sanat ve kültür ilişkilerini dans araştırma ve pratiği üzerinden geliştirmeyi de içermektedir.

Kontak(t) Doğaçlama ABD ve Avrupa ülkelerinde daha gelişmiş ve yaygın olup, dünyanın diğer bölgelerinde gelişmekte olduğundan, festivale altı Avrupa ülkesinden (Almanya, Fransa, Finlandiya, Macaristan, Polonya, Slovenya) dans eğitmenlerini, Batı ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’ den gelecek katılımcılarla bilgilerini paylaşmaları için davet ettik.

Fall in CI Festivali, bu anlamda bir kültürler buluşması da olacaktır.
Festival web sitesi – mekanın fotoğrafları, program, katılan dans eğitmenleri… : https://fallinci.wixsite.com/fallinci

KONTAK(T) DOĞAÇLAMA NEDİR?
1970′lerin başında Steve Paxton’ un hareket araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmış bir çağdaş dans tekniğidir. Bugün binlerce profesyonel ve amatör dansçı tarafından pratik edilen Kontak Doğaçlama; minimum bir eşle, eğlenceli bir şekilde dans etmeyi önerir. Duyular ve duyumsamalar aracılığı ile yer, yer çekimi, momentum ve başka bedenleri algılayarak, onlarla kontakta kalarak; sağlam, dengeli duruş ve hareketler, ağırlık paylaşımları, sürprizli devinimler ve mekan farkındalığı ile neredeyse oyun oynamanın yollarını arar.

Doğaçlama yapılan bu dansta spor, estetik, hareket ve oyun felsefeleri bir arada işler. Dans, daha çok hareket eden bir bilmece gibidir. Kimsenin önceden ne olacağını bilemediği, her şeyin anda geliştiği bu dans, fiziksel bir sohbet niteliği taşır.
Meditatif ve sessiz olandan, yüksek enerjili ve akrobatik formasyonlara kadar geniş bir hareket alanına gebedir. Kişilerin rahat, esnek, beklenmedik durumlara açık ve hazır olmaları; meraklı, sabırlı yaklaşımlar geliştirmeleri gereken Kontak Doğaçlama, hayata dair de pek çok ipucu taşır.

Paylaşmak, güvenmek, birlikte yaratabilmek yani takım olabilmek; dinleyebilmek, hareketsizliğe, sessizliğe yer açabilmek yani sabretmek gibi hayatımızda da ihtiyaç duyduğumuz birçok niteliği kazanabilmek yolunda ışık tutar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s