Kontak Doğaçlama İçin/de Deneyimsel Anatomi

26 Kasım, Pazar – Kütleden Forma
3 Aralık, Pazar – Formdan Akışa

2 pazar buluşmasından oluşan bu yoğun atölyede, bedenimizin hareket kapasitesini geliştirmek, alıştığımız hareket kalıplarının ötesine geçebilmek ve bunları birlikte kontakta kalarak gerçekleştirebilmek adına bedenimizin kaynaklarına başvuracağız.

İlk pazar bedenimizin başlıca ağırlık kütlelerine odaklanacak, onları farklı yönelimlerde harekete geçirecek ve birbirleriyle olan ilişkilerini çalışacağız. Böylece ağırlık transferlerinin işlevselliğini keşfedeceğiz. Ayrıca iç organlarımızın desteğini hareket kalitemizi zenginleştirmek için nasıl kullanabileceğimize odaklanacak ve Kontak Doğaçlama prensipleri ile oynuyor olacağız.

İkinci pazar denge-dengesizlik, oriyantasyon-dezoriyantasyon odaklarında, omurgamız başta olmak üzere kemiklerimizin izini süreceğiz. Mekan ile ilişkimizi gözden geçirirken bedenlerimizin kendi içinde ve diğer bedenlerle olan ilişkilerinde rahatlamalarının yollarını araştıracağız. Hedefimiz esnek-dayanıklılığımızı, fizyolojik ve psikolojik açılardan, arttırabilmek olacak.

Her iki buluşmada da katılımcılara, kendi entegrasyon süreçlerini deneyimleyebilmeleri için, yönlendirilmiş egzersizlerin yanısıra eşle ve grupla çalışmalar, deneme, tekrar, sorgulama, tartışma ve öz-değerlendirme için zaman tanınacaktır. Gün sonlarında ise kısa bir jam ile kapanış gerçekleşecektir. Böylece görsel ve analitik duyumsamalar aracılığı ile edinilecek bilgilerin vücut bulması (bedene işlemesi) serbest dans alanında mümkün olacaktır.

26 Kasım, Pazar – Kütleden Forma – 160 TL
3 Aralık, Pazar – Formdan Akışa – 160 TL
Her iki buluşmaya katılım – 260 TL

Lütfen 24 Kasım Cuma gününe kadar info.ci.turkey@gmail.com‘a mail atarak katılım talebinizi bildirin ve atölye katılım onayınızı aldığınızdan emin olun.

Çalışma Planı
11.30 -12.00 – Kayıt – bireysel ısınma – Açılış çemberi
12.00-14.30 – Çalışma 1
14.30-15.30 – ÖĞLE YEMEĞİ
15.30-18.00 – Çalışma 2
18.00-18.15 – MOLA
18.15-19.15 – Araştırma ve Entegrasyon (mini jam)
19:15-:19:30 – Kapanış çemberi

Defne Erdur, Çağdaş Dans (Doktora), Sosyoloji (MA), Intermodel Dışavurumcu Sanat Terapisi, Beden Terapileri (Derin Bağdoku, Tetik Nokta, Integrative Cranio-sacral Terapi), Meditasyon (WPI Eğitmeni) ve Travma İyileştirme (Somatik Deneyimleme Uygulayıcısı) eğitimleri almıştır.

Güvenli, kapsayıcı ve işbirliğine dayalı yaratıcı ortamlar oluşturmayı hedefleyen çalışmalarının odağında insanları kendi benliklerine yönlendirmek ve onlara fiziksel, zihinsel ve duygusal süreçlerinde eşlik etmek vardır.

Yıllar içerisinde bireysel seansların yanısıra, MSGSU İstanbul Devlet Konservatuvarı ve ÇATI’da düzenli dersler vermiştir. Kurucularından olduğu ElimSende ve CI-Turkey’nin yanısıra ImPulsTanz Viyana Uluslararası Dans Festivalinde düzenli atölyeler gerçekleştirmeye devam etmektedir. Simone Forti, Nancy Stark Smith, Nita Little, Kirstie Simson, Ray Chung, Martin Keogh, Frey Faust, Keith Hennessy gibi ustalarla düzenli çalışmış; Tanzhaus Zurih, Vienna Konservatuvarı gibi köklü kurumlarda, Kuala Lumpur, Viyana, Berlin, Freiburg Kontak Doğaçlama festivallerinde atölyeler vermiş ve araştırma ekiplerinde yer almıştır. 2016 sonunda, Kontak Doğaçlama teknik, yöntem ve eğitim yaklaşımlarının fiziksel, sanatsal ve psiko-sosyal gelişime katkısı üzerine, doktora tezini tamamlamıştır.

Bugün IDOCDE.net’in editörülüğünü yürütmekte ve dünya’nın pek çok ülkesinde anatomi ve Somatik çalışmaları temel alan hareket atölyeleri gerçekleştirmeye devam etmektedir. Güncel araştırmalarına Fransa’da; Body Mind Centering, Axis Syllabus ve Integral Somatic Psychology odağında; farklı ekiplerle işbirliği içinde devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s