Hakan Demirtürk ile Kontak Doğaçlama Atölyesi

Atelier Muse Find Your Calling Istanbul Programı Atölyeleri kapsamında, CI-Turkey işbirliğiyle, bedeni dinlemek, sözsüz iletişim kurmak; güven, dinleme, hareket ve dansı farklı bir açıdan deneyimlemek isteyenlerle “Kontak Kuruyoruz”.


İki gün, toplamda 8 saat sürecek atölyede ağırlık merkezi ve denge, bedeni ve partneri dinlemek, güven, ağırlık paylaşımı, alan farkındalığı, spontanlık, grup dinamikleri ve doğaçlama kompozisyon üzerine yapacağımız çalışmalarla birlikte, solo ve eşli doğaçlama danslarla araştırmalarımızı bedenimize işleyeceğiz.

Hep birlikte araştırmak, keşfetmek, oynamak ve dans etmek üzere.

Atölye her seviyeden katılımcıya açıktır.

ZAMANLAMA

7-8 Ekim 14.00-18.00

YER

Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Firuzağa mah. Çukurcuma cad. No: 6/ 3, Beyoğlu, 34425 İstanbul

KAYIT

Atölye Ücreti: 200 TL

Başvuru 20 kişilik kontenjanla sınırlıdır, hello@ateliermuse.org adresine ön ödemeyle birlikte, ad soyad ve telefon numaranızı belirtip, kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

KONTAK DOĞAÇLAMA NEDİR?

1970′lerin başında Steve Paxton’ un hareket araştırmalarının sonucunda ortaya çıkmış bir çağdaş dans tekniğidir. Bugün binlerce profesyonel ve amatör dansçı tarafından pratik edilen Kontak Doğaçlama; minimum bir eşle, eğlenceli bir şekilde dans etmeyi önerir. Duyular ve duyumsamalar aracılığı ile yer, yer çekimi, momentum ve başka bedenleri algılayarak, onlarla kontakta kalarak; sağlam, dengeli duruş ve hareketler, ağırlık paylaşımları, sürprizli devinimler ve mekan farkındalığı ile neredeyse oyun oynamanın yollarını arar.

Doğaçlama yapılan bu dansta spor, estetik, hareket ve oyun felsefeleri bir arada işler. Dans, daha çok hareket eden bir bilmece gibidir. Kimsenin önceden ne olacağını bilemediği, her şeyin anda geliştiği bu dans, fiziksel bir sohbet niteliği taşır.

Meditatif ve sessiz olandan, yüksek enerjili ve akrobatik formasyonlara kadar geniş bir hareket alanına gebedir. Kişilerin rahat, esnek, beklenmedik durumlara açık ve hazır olmaları; meraklı, sabırlı yaklaşımlar geliştirmeleri gereken Kontak Doğaçlama, hayata dair de pek çok ipucu taşır.

Paylaşmak, güvenmek, birlikte yaratabilmek yani takım olabilmek; dinleyebilmek, hareketsizliğe, sessizliğe yer açabilmek yani sabretmek gibi hayatımızda da ihtiyaç duyduğumuz birçok niteliği kazanabilmek yolunda ışık tutar.

ATELIER MUSE “FIND YOUR CALLING ISTANBUL” SANATÇI REZIDANS PROGRAMI

Türkiye’nin ilk hareket odaklı rezidans programı, Atelier Muse Find Your Calling Rezidans Programı; çağdaş dans, performans, yeni medya ve yazarlık alanlarında bir araştırma, üretim ve topluluk alanı olarak İstanbul’un süregelen dönüşümünün ve yaşayan yapısının merkezinde global bir çerçevede hayata geçiyor. Programdaki sanatçı projeleri, 2017 sonbahar dönemi teması “Find Your Calling Istanbul” etrafında sanatçıların ve projelerinin özel ihtiyaç ve özgün karakterlerine göre özel olarak ele alınıyor. Program, dünyanın en önemli metropolleri arasında yer alan İstanbul’un dönüşümlere en çok şahit olduğu dönemde, dünya sanatçılarının da bu dönüşüme ortaklık etmesini amaç edinerek hayata geçiriliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s