Ankara’da Kontak Doğaçlamayan Kalmasın!

Defne Erdur ile Ankara’da buluştuk. 14-16 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleşen atölyenin tanımını aşağıda bulabilirsiniz.

Bu atölyede, Kontak Doğaçlama temel prensipleri çerçevesinde oynuyor olacağız. Kendi bedenimizin sınırlarını keşfederken, karşılıklı fiziksel iletişim kanallarını; en hassas dokunuştan, merkezlerimiz arası kuracağımız güçlü bağa kadar genişleterek eşli ve grup çalışmalarıyla dans ediyor olacağız.

Ağırlık, yerçekimi, merkez kaç kuvveti gibi fizik terimleri bedenlerimizde vücut bulurken; omurga farkındalığımız dansta hareketin merkez eksenine tercüme olacak. Bolca egzersize, ara sohbetlere ve kendi araştırma sürecinize girmeye hazır gelin. Akışın ve bırakışın içinde; yerçekimi, gökçekimi ve iki kişi arasındaki çekim çerçevesinde, güç ve hassasiyetin dengeli danslarında – Kontak Doğaçlama’da – buluşmak üzere!

Atölye tüm seviyelere ve yeni başlayan ya da başlayacak olanlara açıktır.

14 Cuma 19:30 –21:30 (2 saat)
15 Cumartesi – 12:00-14:00 (2 saat)
16 Pazar – 16:00 – 20:00 (4 saat)

14 Ekim, Cuma – 19:30– 21:30 (2 saat)
Katılımcıların rahat ve güvenle hareket etmeleri için beden farkındalığı çalışmalarıyla başlayan ilk çalışma kendini, eşini ve iki beden arasındaki fiziksel ilişkiyi dinleme çalışmalarıyla devam edecek. Dans akışında yerle olan ilişkimiz gözden geçirilecek.

15 Ekim, C.tesi – 12:00-14:00 (2 saat)
İkinci çalışma kontak kurmanın inceliklerini hatırlayarak başlayacak ve kontakta kalmanın farklı prensipleri ile devam edecek. Eşle birlikte mekana açılma çalışmaları çalışmanın oyunlarını belirleyecek.

16 Ekim, Pazar – 16:00 – 20:00 (4 saat)
Atölyenin üçüncü buluşmasında ise akış ve kontağı korumaya yönelik egzersizler, ağırlık paylaşımı çalışmaları ve merkezden hareket odak noktaları olacak. Eşler biraz daha risk almaya teşvik edilecek, Kontak Doğaçlama bilmeceleri oyunlarla araştırılacak.

Kısaca atölyeden notları da paylaşalım:

1. gün: Bugün yerle, bedenlerimizle yeniden buluştuk, deri küremiz, 360 derece hareket küremizi keşfettik de ufak ufak temasa bile geçtik diğer bedenlerle… içimizdeki çocukların dışarlara çıkışında renkli balonların etkisi illa ki vardır ama artık bir kere çıktılar dışarı kolay kolay oyun alanını terk etmezler, merak etmeyin

2.gün: Bugün de kendi bedenimizin içindeki devinimleri özgür bıraktıktan, Miles Davis Eşliğinde zıpır zıpır zıpladıktan, bağ dokularımızı ketçap şişesini sallar gibi salladıktan rahatlattıktan sonra, hayali kuklaciımızın ipleri sayesinde uzuvlarımızı ve eklemlerini rahatlattık, kapasitelerini araştırdık. Ama esas hedefimiz uzuvlarımızın ağırlığını yerle gök arasında askıda bir yerlerde tutabilmek, taşımakla bırakmak arasındaki dengeyi araştırmaktı. Ve ardından eşli çalışmalarla ‘dikey olarak ağırlık almak ve vermek nedir, nasıldır?’ı keşfettik… kendi kapasitelerimizde kendi zamanlarımızda! Ve tabii ki ardından kontak noktasının inceliklerine de giriş yaptık. 

3. gün: Ve maratonun ilk etabının sonuna geldik! Ne gündü ama; ağırlık paylaşımlarından, cresent rollere neler neler paylaştık. Gelişimsel hareket çalışmalarından özgür doğaçlamalara, tavşan kulaklarından, jonglörlere, su şişelerinden bambulara pandalara taa ’round robin’deki inanılmaz kontak doğaçlamalara uzanan keyifli bir gündü. Canavar ekip jamlerle kendini geliştirmeye devam edebilmek için düzenli buluşabileceği bir mekan arayışına girdi bile… Ankara ne huzurlu ne canlı ne enerjik kıldın beni… Ocak’ta görüşmek üzere… çok teşekkürler!

 

One comment on “Ankara’da Kontak Doğaçlamayan Kalmasın!

  1. Geri bildirim: Dans, Oyun, Hareket, Araştırma: Kontak Doğaçlama | Lavarla - Alternatif Ankara Hayatı!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s