Kısa Tarihçe

 

A short history-Please click on the images for English original texts-

Kontak Doğaçlama’nın gelişimine ve bu alanda eğitmenlerin bilgi paylaşımına bir platform olmayı amaçlamış olan Contact Quarterly Dergisi, bu formun çıktığı ve geliştiği yıllarda birçok dansçı ve eğitmenin düşünce ve araştırmalarına yer vermiştir. 1997’de ise  1975-1992 yılları arasında yayınlanan yazılardan bir seçkiyi Kontak Doğaçlama – Kaynak kitabı (Contact Improvisation – Source book) olarak basmıştır. 

Burada bu kitaptan bazı kısa tercümelere Türkçe okurlar için Defne Erdur‘un derleme ve redaksyonları ile yer vermeye devam ediyoruz.

 

 

CQ/CI Sourcebook, sy. 2  (Vol.5, 1979-1980) – Çeviren : Fahri Ayberk Bağcı

Ocak 1972’de, Oberlin Koleji’nde bir Grand Union inzivası sırasında, Steve Paxton 11 erkeğin birbirlerini on dakika boyunca fırlattığı, yakaladığı, savurduğu ve çarpıştırıp birbirlerin üstüne düşürdüğü bir iş ortaya çıkardı. Ardından bir kaç dakika boyunca öylece durdular. Bu dansın adı “Magnesium” olarak anıldı.


O bahar, Steve Bennington Koleji’nde öğretmenlik yaparken Leon Felder ve Nita Little adında iki öğrenciyle tanıştı – ki onlar da kendisi gibi hareketi etkileyen fiziksel güçler, kaldırma araştırmaları, düşüş ve  karşılıklı destek ile ağırlık alışverişi gibi konularda benzer bir merak içindeydiler. Haziran 1972’de Change Inc.’den aldığı fon ile  Steve, “Magnesium” çalışmasında ilk kez ortaya çıkan iletişim prensipleri ve potansiyelini araştırmak için, kendi sözleriyle “bir iki yıllık öğretmenliğim süresince tanıştığım en iyi atletlerden” oluşan 15 kişilik kadınlı erkekli bir grup topladı. İlk hafta provalar ile geçti. İkinci hafta sürecin halka açık bir sunumu günde 5 saat sürecek şekilde New York’taki Weber Galerisi’nde oldu. Bu etkinliğe Kontak Doğaçlama adını verdiler. Katılımcılar arasında; Laura Chapmen, Steve Christiansen (video), Barbara Dilley, Leon Felder, Mary Fulkerson, Danny Lepkoff, Nita Little, Alice Lusterman, Curt Siddal, Nancy Stark Smith, Nancy Toph ve David Woodberry vardı.

Bu etkinlikten ilham alan çalışmalar sürdü. 1973 yılının başlarında bir tur Steve Paxton, Curt Siddall, Nancy Stark Smith, Nita Little ve Karen Randler’ı “Siz Gelin, Biz Size Ne Yaptığımızı Gösterelim” adı altında Kontak Doğaçlama performanslar ve atölyeler düzenlemek üzere batı yakasına getirdi. İşin performans sırasındaki ambiyansı gayri resmi olmaya devam etti: müzik, özel ışıklandırma veya kostüm olmadan, izleyiciler çember halinde, düet ve üçlü danslarla geçişen sololar halinde. Haziran 1973’de Steve bir ekibi Avrupa’da ilk kez Kontak performansı gerçekleştirmek üzere Roma’daki L’Attico Galerisi’ne getirdi.
1974 yılı geldiğinde, Nita, Curt ve Nancy San Fransisco Körfez Bölgesinde bu dans formunu başkalarına öğretmeye, daha fazla dans eşi yaratmaya ve işin genişleyebilmesi için gerekli ortamı geliştirmeye başlamışlardı. Steve Paxton’ın da katılımıyla, 1975 yılında  ilk resmi Kontak Doğaçlama Kumpanyası olan ReUnion’ı, yılda bir kez bir araya gelmek ve batı yakasında performans ve derslerden oluşan bir tur gerçekleştirmek üzere kurdular.

Kontak’ın gelişimine dair diyalog kısa süre sonra yüzlerce başka bireyi ve grubu da içine dahil etti.  Contact Newsletter (artık Contact Quarterly) ReUnion bünyesinde, Nancy Stark Smith tarafından derlenip hazırlanarak, farklı coğrafyalara dağılmış Kontak öğretmenleri, performansçıları ve uygulayıcılarına iletişim imkanı sağlamak adına 1975’de başlatıldı. Çalışmalardan ilham alan çalışmalar devam ediyor.
Lisa Nelson & Nancy Stark Smith
CQ/CI Kaynak Kitabı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s