4üncü Duvar Kalkınca @ 2.Sanatta Görünürlük Festivali

4uncu duvar kalkınca foto
Martin Keogh, Defne Erdur ve konuklar…

Mimar Sinan Üniversitesi Bomonti Kampüsü Kat 2
Şebnem Selışık Aksan Sahnesi

Martin Keogh ve Defne Erdur’un yönlendireceği bu sunumda; kontak doğaçlama çerçevesinde gündelik hayatın ve dansın politikasına dair sözler ve hareketlere tanıklık ve dahi eşlik etmeye davetlisiniz. Dokunulabilen ve dokunulamayan, görünen ve görünemeyen, bilinen ve bilinmeyen ama illaki temas eden bir dansın zamanında – o zaman ve orada buluşmak üzere…


Martin Keogh, 33 senedir Kontak Doğaçlama alanında eğitimler vermekte ve performanslar gerçekleştirmektedir. Bu dans formunun geliştirilmesindeki katkılarından dolayı kendisine Fulbright Kıdemli Uzmanlığı verilmiştir. Interlochen Sanat Academisi ve Stanford Universitesini bitirdikten sonra, Martin Japonya ve Kore’de farklı manastırlarda vakit geçirmiş ve dans dünyasını keşfetmeden önce Berkley Empty Gate Zen Merkezinin direktörlüğünü yürütmüştür. Motivity Dans Kumpanyasının alçak seviye trapezde uzmanlaşmış ilk üyelerindendir. Bahar/SonBahar Dans Stüdyosu ve Kuzey Carolinia’da toplumsal cinsiyet ve mitoloji üzerine konferanslar düzenleyen Dancing Ground’un kurucularındandır. Görme engelliler için Kontak Doğaçlama organizasyonları düzenleyen Touchdown Dance USA ile çalışmıştır. “Bekleme Sanatı”, “Aldığı Kadar Zaman”, yeni yayınlanan “Ayaklarımızın Altındaki Umut” adlı kitapların yazarıdır. Daha detaylı bilgilerewww.martinkeogh.com‘dan ulaşılabilir.

Defne Erdur, sosyolog ve dans sanatçısı olarak Performans Sanatları, Terapi ve Eğitim alanlarında çalışmaktadır. Süregiden beden ve hareket odaklı çalışmalarının yanı sıra 2010 yılında Uludağ Üniversitesi & Aura Psikoterapi Merkezi “Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Programını” tamamlamıştır. 2007 yılından beri masaj, beden terapileri ve travma sağaltım alanında da aktif olarak çalışmaktadır. 2010 yılına kadar Transit Festival’in koordinatörlüğünü de yürütmüş olan Defne, 2006 yılından beri Kontak Doğaçlamanın Türkiye’de gelişmesi için çalışmaktadır. Bu alanda Nancy Stark Smith, Dany Lepkoff, Kirstie Simson ile uzun yıllar çalışmış, Ray Chung, Nita Little, Andrew Harwood, Martin Keogh, Malcolm Manning gibi ustalardan da eğitimler almıştır. Kontak Doğaçlama’nın yanı sıra Deneyimsel Anatomi, Somatik Deneyimleme, Skinner Release ve Otantik Hareket alanlarında da çalışmalarını sürdürmektedir.

Halen MSGSÜ Çağdaş Dans ASD Öğretim Görevlilerinden, ÇATI eğitmenlerinden ve Türk-Fransız ortaklığı Doğaçlama Müzik ve Dans Grubu KAROSRİ sanatçılarındandır. Bugün Uluslararası Viyana Dans Festivali ImPulsTanz’ta Türkiye’yi temsilen düzenli olarak atölyeler vermekte, kazandığı burslar ve aldığı davetlerle bu alanlarda eğitim vermek, almak ve performanslar gerçekleştirmek üzere dünyanın birçok ülkesinde çalışmaya devam etmektedir. Çağdaş Dans eğitmenlerinin uluslararası platformda mesleki paylaşımlarını gerçekleştirdikleri; uluslararası bilgi paylaşım arşiviwww.idocde.net sitesinin kurucularındandır ve sitenin editörlüğünü yürütmektedir.

etkinliğin videosu edit edilmemiş geniş açı şekliyle:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s