Yüklenmiyoruz Yükseliyoruz

Defne Erdur’un* yönlendireceği 4 dersten oluşan Ocak buluşmalarında, yerden yükselmeye devam ediyoruz!
11, 18, 25 Ocak, 1 Şubat : Pazar – 14:00-16:00

10847435_781102348633672_4244176271883221556_o

Bu buluşmalarda dans içinde rahat, akışkan, cesur ama kontrollü ve farkında olabilmek; esnek dayanıklılığımızı geliştirmek için çalışıyor olacağız. Eşimizle güvenli devinimlere ulaşabilmek birincil hedefimiz olacak.

Farklı seviyelerde, farklı dinamiklerle oynayarak yaratıcı ve zengin danslar yaratabilmenin incelikleriyle çalışırken; denge, karşı denge ve dengesizlik arayışlarımız olacak. Bunun için uzuvların otonom hareketliliğine, merkezden yönelimlere ve bedendeki denge noktalarına odaklanmaya devam ediyor olacağız. Ayrıca merkezden bağlantı kurmak, yerden yükselirken bu bağlantıyı hareketli tutarak dansta kalmak ve yere geri inişlerde de harekete devam etmek için çalışacağız. Böylece her beden kendi oyunlarını kendi yaratacak!


Bu atölye sadece 2014 boyunca Kontak Doğaçlama Atölyelerine düzenli olarak devam etmiş ve “Sorularla Yükseliyoruz” derslerini takip etmiş olan katılımcılara açıktır.

(Ocak ayını takiben Haziran’a kadar her pazar çalışmalar ve jam’ler devam edecek. Bazı aylar yoğun haftasonu atölyeleriyle de misafir eğitmenleri ağırlıyor olacağız. Detaylı program için takipte kalın!)

* Defne Erdur

Sosyolog ve dans sanatçısı olarak Performans Sanatları, Terapi ve Eğitim alanlarında çalışmaktadır. Yıllardır süregiden beden odaklı çalışmalarının yanı sıra 2005 yılına kadar Reklam Yazarlığı yapmış, 2010 yılında Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Programını tamamlamıştır. 2007 yılında Derin Bağ Doku, Reflexoloji ve Tetik Nokta Masaj Terapisti Sertifikasını alarak beden terapileri alanında aktif olarak çalışmaya başlamıştır. Integrative Cranio Sacral Terapi ve Trama çalışmaları odağında Somatik Deneyimleme eğitimine devam etmektedir. Bugüne kadar Çağdaş Dans, Fiziksel Tiyatro ve Terapi alanlarında dünyaca kabul görmüş kişilerden eğitimler almış, kazandığı burslar ve aldığı davetlerle bu alanlarda eğitim vermek, almak ve performanslar gerçekleştirmek üzere dünyanın birçok ülkesinde çalışmaya devam etmektedir.

2010 yılına kadar Uluslararası Doğaçlama Müzik, Dans ve Görsel Sanatlar Festivali TRANSIT’in koordinatörlüğünü yürüten Defne, sanatsal çalışmalarına dünya ve Türkiye’den sanatçılarla disiplinlerarası işbirlikleri içerisinde devam eder. Türk-Fransız ortaklığı Doğaçlama Müzik ve Dans Grubu KAROSRİ sanatçılarındandır. Sanat yaklaşımı; disiplinler arası yaratım süreçleri, yaratıcılığın psiko-sosyal dinamikleri ve performatif varoluşa odaklanmıştır. Süregiden, Deneyimsel & Duygusal Anatomi, Kontak Doğaçlama ve Sanatla Terapi çalışmaları her alandan sanatçı ve bireyin kendi bedenini bütünsel olarak keşfetmesine, rahat ve eforsuz devinime ulaşmasına, kendini ifade ediş biçimlerini geliştirmesine destek olmayı amaçlar. Bireysel farkındalık çalışmalarına ek olarak kişilerin içsel ve dışsal uyaranlara tepkileri, zaman ve uzam algıları eşli ve grup çalışmaları ile desteklenir.

Bugün Uluslararası Viyana Dans Festivali ImPulsTanz’ta Türkiye’yi temsilen düzenli olarak atölyeler vermektedir. Ayrıca kendisi, Türkiye’den de eğitmenlerin uluslararası platformda mesleki paylaşımlarını gerçekleştirebilmeleri amacıyla dahil olabildikleri uluslararası bilgi paylaşım arşivi www.idocde.net sitesinin kurucularındandır ve editörlüğünü yürütmektedir.

POSTS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s