KontakLab I – Ayberk Bağcı

lab intro

… stroll down for english…

8 Ekim 2014, Çarşamba

KontakLab’lerin açılışını Ayberk Bağcı’nın Varşova Kontak Festival’inde katıldığı atölyelerden seçtiği 3 egzersiz ile yaptık.

Ray Chung ve Thomas Mettler’den alıntılayarak şu akışı takip ettik.

– Öncelikle nefes alış verişlerimize odaklandık. Nefes alışın “yapı kurması”, nefes verişin “yapıyı bozması” düşüncesiyle nefesimizin beden akışımıza etki etmesine izin verdik.

– Ardından Steve Paxton’ın önerisi small dance’e yeni bir bakış attık. Düşerken kendini yakalama ve minik düşüşlerin büyüyerek mekana açılmasını takip ederek bir eşle buluştuk ve bu “düşme ve toplama” yaklaşımını ikilinin oluşturduğu dansta aramaya devam ettik.

– Son çalışma da “derinin içinde yüzme” metaforunu takiple gerçekleşti. Deri, kas ve kemikleri hissetmeye ek olarak derinin altındaki “bağ doku”ları hissetme ve bu hissin kontak’ta nasıl işimize yarayabileceğini araştırma çalışmasıydı. Derinin altındaki bu dokuların elastisitesi ve hareket aralığı eşimizle kurduğumuz ilişkiyi derinleştiriyor ve hız ve ağırlıkla olan ilişkilerimize yeni bir boyut katıyor…

Ayberk’in Varşova festivali ile ilgili detaylı yazısını link’te bulabilirsiniz.

ayberk kontak lab

— english—

ContactLab #1: Ayberk Bağcı and the Warsaw Contact Festival

We’ve begun our ContactLabs with the three exercises Ayberk Bağcı selected among those he attended in Warsaw Contact Festival workshops.

Citing from Ray Chung and Thomas Mettler, we proceeded with the following flow.

  • Initially we focused on our breathing. Thinking of inhaling as “construction” and exhaling as “deconstruction” we allowed our breathing influence our bodily flow.
  • Then we casted a new glance at Steve Paxton’s advice, the small dance. Following our catches while falling, and little falls growing into the space, we came together with a partner and kept pursuing these “falls and catches” approach within the combined dance of the two.
  • In the final exercise, we explored the “swimming inside the skin” metaphor. In addition to feeling the skin, muscles and bones, we tried to sense the connective tissues underneath our skin, and explored how this sensation can help us in CI. Elasticity and range of movement of these tissues underneath the skin brings depth into the relationship we develop with our partners, and adds a new dimension into our relationship with weight and pace…

Please follow this link for Ayberk’s detailed article on the Warsaw Festival.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s