Workshop: Contact Improvisation – Intimacy of the Dance

Image

… Lütfen Türkçe için aşağıya devam edin …

3 nites Workshop with Gabriel Greca (AR), Mariana Montepagano (AR), Keren BenAltabet (IL)

27-28-29 May, 19:30-21:30 @ ÇATI
for further questions & registrtation : email.catidans@gmail.com

:: Workshop Proposition::
We are interested in the intimacy of the dance, in a sincere dance that comes out from the commitment with the weight and with the physical sensations, instead of the creative-productive mind. The mind will be focus on perceiving what is happening, what information we are receiving, and giving the most precise answer; trying different time strategies as a training.We train by taking time to empty our movement ideas, to slow down, so our movement patterns don’t rule ourselves, but are integrated as any other mechanism of movement, and we’ll also train the instantaneous no-mind of being, fully there, while we are organising ourselves for the dialogue to happen.

:: facilitators ::
Gabriel Greca (AR), Mariana Montepagano (AR), Keren BenAltabet (IL)

Three dancers and researchers, influenced by their studies in different somatic techniques and by their experience of movement as a way to inhabit our self, to know more about us and to amplify our life experience, to heal and to feel better-different.

Image
BIOS:

Mariana Montepagano
I began to take movement classes when I was 3 years old. The diverse teachers and techniques lead me to question the ways of learning/teaching and how/why we do what we do. I´m interested in practices that transform the daily life, in the sensitivity of the presence, in entering to different states.
I practice, train, think and investigate knowing myself always in relation to others; for me CI and improvisation techniques expand the possibilities of acting-choosing, of response, of being; to be clean of wishes for the encounter with others, to explore our divers paths and to be grateful with the processes. I keep on training to be more and more available and perceptual to changes, to be able to reach different physicality’s and to break habits.
I´ve graduated from Contemporary Dance Perfecting School of Teatro San Martín (Buenos Aires), I´m a classical dance teacher, student of Political Science and critical pedagogy educator. I´ve been giving dance classes for almost 10 years; I´ve worked on self managed groups, organizing festivals and traveling to some cities of Argentina, Uruguay and Brasil, Europe and Asia for performances and workshops.

Gabriel Greca
Osteopath, dancer, performer and human being, interested in the movement of attention and perception, how the interest its created and how creates movements and dances. Influenced mostly by the personal meeting of improvisation and osteopathy, found lots of learning in the somatic techniques, having studied b.m.c., and practiced Alexander technique, as well as feldenkrais, Pilates teacher, CI has been his main practice for more than ten years. The work in nature, and with the elements it’s the biggest source of inspiration, finding the landscapes inside the body in deep relation with the outer world. He have been teaching and studying in south America, Europe and Asia, being part of festivals and residencies. Influenced by many dances and dancers, by many teachers and ideas.

Keren Ben Altabet
Keren is a professional dancer, “Ilan Lev“ method practitioner, a Feldenkraiz and a contact improvisation teacher, and practices vipassana meditation.
Graduated from MASPA – professional dance training program in KIBUTS GAATON. (Mate Asher school of performing art)
Throughout the years, she has been working with different choreographers and teachers around Israel and Europe.
Keren is a movement, body, life and art researcher.

———Türkçe :

Gabriel Greca (AR), Mariana Montepagano (AR), Keren BenAltabet (IL) ile 3 akşam dersinden oluşan Atölye

27-28-29 Mayıs, 19:30-21:30 ÇATI
sorularınız & kayıt için : email.catidans@gmail.com

:: Atölye Önerisi ::

Dansta kişisel ve özel olanla ilgileniyoruz; yaratıcı-üretken bir zihinden ziyade ağırlık ve fiziksel duyumsamalara adanmışlık aracılığı ile ortaya çıkan samimi bir dansla… Zihin olmakta olanı algılamaya ve maruz kalınan enformasyona odaklanacak ve farklı zamansal stratejilerle en net cevabı vermeyi araştırıyor olacak. Hareket fikirlerimizden arınmak ve yavaşlamak için zaman alacağız. Böylece hareket patternlerimiz bizi yönetmeyecek ve diğer hareket mekanizmalarına entegre olabileceğiz. Ayrıca; anlık var oluşlar, tümüyle orada olma hali ve oluşacak diyaloğa açık olmak için kendimizi organize edişimiz üzerine de çalışıyor olacağız.

Biografiler:

Mariana Montepagano
3 yaşından itibaren hareket derslerine katılmaya başladım. Çeşitli hocalar ve tekniklerle çalışmak “neyi neden yapıyoruz” gibi sorular üzerine düşünmeme sebep oldu. Gündelik hayatı dönüştüren, mevcudiyetin hassasiyetine kulak veren ve çeşitli halleri deneyimlemeyi sağlayan pratiklere ilgi duyuyorum. Pratiğim, eğitimim, düşüncelerim ve araştırmam hep kendim ve diğerleriyle bağlantım üzerine. Bana göre Kontakt Doğaçlama ve doğaçlama teknikleri, eyleme geçme ve seçim yapma, yanıt verme, varolma olanaklarını genişletiyor. Bunun yanı sıra bu teknikler, başkalarıyla karşılaşmalarımda iyi niyetlerde olmamı ve farklı yolları beraberce keşfetmemi teşvik ediyor. Daha fazla mevcut olmak ve değişimlere açık olmak, alışkanlıkları kırmak üzerine aynı zamanda değişik fizikalitelere açık olmak için çalışmaya devam ediyorum. Buenos Aires’teki Contemporary Dance Perfecting School of Teatro San Martín’den mezun oldum. Klasik dans hocasıyım aynı zamanda Siyaset Bilimi ve Eleştirel Pedagoji öğrencisiyim. Yaklaşık on yıldır dans dersleri veriyorum. Gruplarla çalışmanın yanı sıra, festival organizasyonlarında çalıştım. Performanslar ve workshoplar için Arjantin, Uruguay, Brezilya, Avrupa ve Asya’da çeşitli yerlere seyahat etmekteyim.

Gabriel Greca
Osteopat, dansçı/oyuncu olarak ilginin ve algının hareketiyle ilgileniyorum. İlgi nasıl oluşur ve bu ilgi hareketi ve dansı nasıl yaratır gibi sorular üzerine çalışıyorum. Özellikle doğaçlama ve osteopatinin bağlantılarından ilham alıyorum. Çeşitli somatik teknikler, BMC, Alexander Tekniği, Feldenkrais üzerine çalıştım. Pilates hocalığı yapıyorum ancak Kontakt Doğaçlama son on yıldır ana pratiklerim arasında. Bu doğaçlama tarzının doğası ve ögeleri başlıca ilham kaynağımı oluşturmakta, bedenin içindeki manzaralarda süzülürken dış dünyayla da derin bir ilişkide olma hali. Güney Amerika, Avrupa, Asya’da çeşitli eğitimlere ve atölyelere katıldım birçok hocadan ve dans stillerinden, fikirlerinden ilham aldım ve almaya devam ediyorum.

Keren Ben Altabet
Keren profesyonel bir dans hocası, “Ilan Lev” metodu pratisyeni ve aynı zamanda Feldenkrais ve kontakt doğaçlama hocasıdır. Vipassana meditasyonu pratiği bulunmaktadır. KIBUTS GAATON’un profesyonel dans eğitimi programından mezun olmuştur. Yıllar boyunca, İsrail ve Avrupa’da çeşitli koreograflar ve dans eğitmenleriyle çalışmıştır. Keren hareket, beden, hayat ve sanat araştırmacıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s