ÇATI Atölye Notları / Workshop Notes 4

1 Aralık 2013 Pazar, Çatı notları  (Please stroll down for English)

ÖZET

 1. Açılış çemberi
 2. Eşli ısınma
  1. Amazon yağmuru
  2. Partnerini yuvarla
 3. Yerde su birikintisi : Buharlaş ve yoğunlaş
 4. Dökümlü kumaş / Kırışıklığı almak
 5. Kısa ara
 6. Eşli esneme
  1. Eşini sürükle
  2. Hareket edene yardım et
 7. Kapanış çemberi

DETAYLAR

–       Herkes yavaş yavaş mekanda bir yere yerleşiyor, kendi zamanında grup toplanırken ısınmaya başlıyor. Defne bir süre sonra herkesin kendi yaptığını yapmaya, kendi ihtiyacını takibe devam etmesini ama bedenin %70 kadarının sıvı olduğunu hatırlayarak o sıvıları akışkan hale getirmek için geçen derslerden istediği imgeleri çağırmasını öneriyor.

–       Açılış Çemberi – Herkes nasıl olduğunu bir iki kelime ile ifade ediyor: yorgun, karışık, uykusuz, çok enerjik, açık vs. birçok hal var.

–       Eşli ısınma – bir kişi yerde yüz üstü yatıyor, eşi onun üzerinde yağmur yağdırıyor. Yağmuru yağdıranlar kendi merkezlerinden güç alarak hareket ediyor. Nefes hep rahat.

 • Eşin yanında oturup onu izleme, nefesleri uyumlama
 • Parmak uçlarıyla yağmur başlangıcı – büyük yağmur damlaları bedene düşüyormuş gibi, dağınık ve yavaş
 • Yağmur hızlanıyor ve ritim oluşmaya başlıyor
 • Yağmur amazon yağmuru gibi hem çok hızlı hem sertleşiyor
 • Eşin bacağında çekerek (rotasyon, ab/adduction, flexion) sırt üstü döndürme ve yukarıdaki aşamaları tekrar
 • Rol değişimi ve aynı sıralama ile eşi ısıtma

–       Isınma bittiğinde herkes sırt üstü yere yatıyor ve ısınmanın etkisini bedeninde hissetmeye devam ediyor:

– Ağırlığı iyice yere aktarma ve rahatlama. Giderek kendi bedeninin sıvı ve akışkan olduğuna odaklanma. İmgelem olarak bir önceki ısınmadaki yağmurdan esinlenerek kendinin yerde bir su birikintisi olduğunu hayal etme ve yavaş yavaş hareket etmeye başlama (Anjelika Akbar’dan raindrops müziği eşliğinde serbest hareket).

– Su hareket ettikçe enerji yükseliyor, ısı artıyor ve yavaş yavaş buharlaşma başlıyor ve su buharı yükseliyor.* Hareket eden bedenler yerden yukarı seviyelere doğru yükselerek devinmeye devam ediyor.

– Su buharı arada yoğuşup yağmur olup yere akabilir, böylece yerden yükselen bedenler, yere dökülüp dökülüp yükselebilir.

– Su buharının camda yoğuştuğu gibi bedenler de duvarlarda yoğuşabilir ve kayarak da yere inebilir.

–       Yağmur imajını koruyarak, biriyle göz göze gelip eş olma ve “merhaba kontak dansı”na başlayıp birlikte yağıp yağıp, buharlaşıp buharlaşıp, tekrar yoğuşup yağma…

–       Solo serbest devinimlere geri dönüş:

 • Bedenin kendini daha hafif ve akışkan, dökülür hissetmesine destek olmak için Skinner Release’den dökülen kumaş imgesi (video çekip koymalı –  ayçekirdek)

–       Mekanda ilerlerken kumaşın dökümsüz/gergin hale gelmesi imgesi (Nancy Stark Smith’in “taking the slack out” dediği, kırışıklığı düzeltmek) yani bedenin şekillerinin netliği ve beden bölümlerinin tüm harekete yön vermesi için forma odaklanabilme.

 • Defne farklı beden bölümleri öneriyor ardından herkes dilediği beden bölümünün hareketi yönlendirmesine izin veriyor ve gerilen ve dökülen kumaş imajıyla mekanda dans ediyor.
 • Dansa devam ederken yavaş yavaş algıyı kendi deriküresinden hareket küresine açıyor ve yapıp ettiklerinin bilinçli olarak farkında hareket ediyor.
 • Hareketküresi içinde bir süre daha devindikten sonra diğer hareketkürelerini fark ediyor ve yavaş yavaş bu kürelere girip bedenlerin negatif alanlarında hareket etmeye başlıyor (kimin neresine nereni yerleştiriyorsun? hangi beden bölümüyle hangi boşluklara doğru çekiliyorsun? soruları ön planda).

–       Kısa ara

–       Eşli uzama ve gücü merkezden (tüm beden ağırlığından faydalanarak) kullanma çalışması (videolar):

 • Bir eş yerde yatıyor diğeri onun ayak bileklerinin üzerinden tutarak eşini yerde sürüklemeye çalışıyor. Yatan, kendini tamamen bırakıyor ve bedenindeki uzamaları ve bağlantıları hissediyor. Çeken, çekme işini merkezinden ve tüm ağırlığını geri ve yere doğru yönlendirerek yapmaya çalışıyor. (bknz foto ve video)
 • Bir eş yerde yatarak başlıyor ve dilediği gibi hareket etmeye başlıyor, ancak amacı bedenine verdiği şekil ve yön veren beden bölümünü olabildiğince net göstermek. Diğer eş yerde hareket eden kişinin hareketlerini takip ediyor ve eşinin gittiği yöne doğru ona destek oluyor. Amacı olmakta olanın daha net olmasına yardım etmek, yönlendirmek değil (tutup gitmediği bir yere çekmek yok). (bknz. fotolar)
 • Grup dönüşümlü olarak koridor halinde ilerliyor ve herkes her geri döndüğünde farklı eşlerle aynı çalışmayı tekrar tekrar yapıyor.

–       Kapanış çemberi – tüm geri bildirim bölümünün sey kaydını linkte bulabilirsiniz.

Eğitmen: Defne Erdur 
Notları Hazırlayan: Defne Erdur
Türkçe’ye Çeviri: Veysel Özdemir 

1st December 2013, Sunday 

SUMMARY

 1.  Opening circle
 2. Partner warmup
  1. Amazon rain
  2. Roll your partner
 3. Puddle on the ground : Evaporate and condense
 4. Draping fabric / Taking out the slack
 5. Short break
 6. Partner streching
  1. Drag your partner
  2. Help the mover
 7. Closing circle

DETAILS

Everybody finds a place and starts his/her personal warm up as the group gathers together. A while later Defne suggests that everybody continues whatever they are doing but also remembering the images from the previous classes (i.e. the body as 70% water) in order to liquidify our bodies.

Opening circle: Participants express how they are today with a couple of words: tired, confused, sleepless, very energetic, open etc. There are many states.

Partner warm up: One person lies on the floor. The other makes a rain on him/her. Every raindrop is a single hit with the tip of a finger. Rain makers moves with the power coming from their centers. Breath is always relaxed.

 • Sit by your partner, observe/synchronize breathing
 • Rain starts with finger tips. Like big raindrops falling on to the body, slow and scattered.
 • Rain speeds up and rhythm emerges
 • Rain like amazon rain. Both fast, intense and strong
 • Roll your partner by pulling from the leg (rotation, abduction, flexion) and repeat the steps above.
 • Switch roles

At the end of the warm up everybody lies on the floor and feels the reverberations of warm up in their bodies.

Relaxing and dropping the weight completely to the ground. Gradually focusing on liquid and fluid aspects of your body. Continuing from the warm up, imagining yourself as a puddle on the ground and slowly moving. (Accompanied by the song Raindrops by Anjelika Akbar)

As the water moves, its energy increases, heats up and slowly starts to evaporate: Moving bodies start to evaporate to move in higher levels.

Vapor may condense to become water again and then evaporate again: Bodies may pour down to the floor and pour up again over and over.

Like vapor condensing on the window surface, bodies may condense on the walls and slide down to the ground.

While keeping the rain image, have an eye contact with someone, become partners and start a “welcome dance” together to rain, evaporate and condense and evaporate and rain again.

Back to solo free moving

Presenting the drape fabric image from Skinner Release to support the body to feel itself more fluid and light and flowing and allowing its weight to fall easily on the ground.
As we move in the space we “take out the slack” (image from Nancy Statrk Smith). Body forms becomes clearer and we focus on the form so that body parts lead the whole movement.

Defne suggests different body parts and after that everybody chooses on his/her own body part will lead the movement. Everybody dances with streching and draping fabric image.

As we continue dancing, we open our awarenes from skinesphere to kinesphere and observe / realize how we are dancing.

After dancing in our own kinespheres for a while we realize other kinespheres in the room and observe how our kinespheres overlap. We start moving in and out of negative spaces of others. (With questions in mind : Where do you place, which part of your body? Towards which spaces are you being pulled and by which body part? )

Short break

Partner streching and exercise for using power from the center (by using whole body weight) (see : videos) :

 • One partner lies on the floor, the other holds him/her from the ankles and tries to drag partner on the ground. The lying one releases completely and observes and realizes the connections and streches in his/her body. The puller does the pulling from his/her core and by directing his/her whole weight towards back and down. (see: photo and video)
 • One partner, lying on the floor, starts moving/dancing solo with the intention of showing body structure and leading body part as obvious as possible. Other partner follows the movers body and supports him/her towards the direction s/he wants to move. The intention is on helping, not on directing (no pulling to some direction the mover is not going) (see:photos)
 • Group makes this as a corridor exercise and on every turn everybody starts with a new partner.

Closing circle : See voice recording for feedbacks (Turkish)

Teacher: Defne Erdur 
Notes Taken By: Defne Erdur 
Translation t0 Turkish: Veysel Özdemir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s